Wyższy poziom witaminy D zwiększa płodność zwierząt

Opublikowano: 16.01.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 336

Badanie dzikich owiec na Hebrydach Zewnętrznych wykazało, że wyższy poziom witaminy D wiąże się większą płodnością i sukcesem reprodukcyjnym. Eksperci mają nadzieję, że dalsze badania pokażą, jak uzyskane wyniki mają się do innych ssaków, w tym ludzi.

Naukowcy określali stężenie 25-hydroksywitaminy D (25(OH)D) w surowicy maciorek rasy Soay z archipelagu St Kilda (jako że 25-hydroksywitamina D to główny krążący metabolit, stężenie 25(OH)D w surowicy jest wskaźnikiem zaopatrzenia ustroju w witaminę D). Na ogólny poziom 25(OH)D silnie wpływał wiek. Ponadto owce o jaśniejszym umaszczeniu miały wyższy poziom 25(OH)D3, ale już nie 25(OH)D2, od owiec ciemnych.

Okazało się, że owce z wyższym poziomem witaminy D – wyższym całkowitym 25(OH)D – pod koniec lata miały następnej wiosny więcej jagniąt. Uwidaczniał się też dodatni związek między całkowitym 25(OH)D i liczbą urodzonych jagniąt, które przetrwały pierwszy rok życia.

Wiele badań laboratoryjnych wiązało witaminę D ze zdrowiem reprodukcyjnym zarówno zwierząt, jak i ludzi. Zespół pracujący pod przewodnictwem specjalistów z Uniwersytetu w Edynburgu po raz pierwszy zdobył dowód na podobną korelację w dzikiej populacji.

“Badanie pozaszkieletowych oddziaływań witaminy D u ludzi jest problematyczne, bo każdego dnia są oni wystawiani na oddziaływanie różnych ilości promieniowania słonecznego. Określanie związku między skórnymi i dietetycznymi źródłami witaminy D a długoterminowymi skutkami zdrowotnymi u owiec żyjących na małej wyspie jest [zdecydowanie] łatwiejsze” – podsumowuje dr Richard Mellanby.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: ed.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jeszcze
Użytkownik
jeszcze

Ból z tą witaminą D w naszym klimacie. Z własnego doświadczenia: choć daleko mi jeszcze do zgrzybiałej staruszki, przez ostatnie tygodnie budziłam się z bólem barków takim, że żyć się chwilami nie chciało. W ciągu dnia trochę się rozchodził, ale od rana znów wracał. Brałam wtedy 2-3000 j.m. D3. Gdy przeczytałam, że fibromialgię leczy się dużymi dawkami witaminy d, zwiększyłam dawkę do 12000j.m. Po tygodniu ból praktycznie ustąpił, a ja zachęcona wynikami zwiększyłam dawkę do 18000j.m. i czekam na kolejne efekty.
Polecam wszystkim cierpiącym na bóle nieznanego pochodzenia.

dfg
Użytkownik
dfg

To w istocie “odkrycie” wszechczasów. Za chwilę odkryją, że koguty oddychające powietrzem żyją dłużej od tych z reklamówkami na głowach. Człowiek musiał strasznie daleko odejść od natury, skoro takie banały wymagają jakichś obszernych badań, aby ktoś w nie uwierzył.

Wadera
Użytkownik
Wadera

@jeszcze, ile ja się naszukałam tej witaminy dla moich dzieci. Chodziło mi o to, żeby krople były bez żadnych konserwantów. I znalazłam takie krople, które mają w składzie tylko wit. D3, wit. E i ekologiczny olej z oliwek, firmy Holistic. Jeszcze przyda się wit. K, jest bardzo ważna w połączeniu z wit. D3.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

Ja biorę coś co się nazywa VitrumD3Forte, dzieciakom też to daję. Stosowałam Ratha, Calivitę i D z lanoliny w kroplach. Ale Holistic widzę ma też kapsułki po 5000jm, może się skuszę :)

Jaką dawkę stosujesz dla siebie?

K2 nie biorę, bo skoro zdrowe jelita same potrafią ją wytworzyć, to dążę to zdrowych jelit. Ponadto K2 występuje w kiszonkach, wolę to niż soja niewiadomego pochodzenia.
Oprócz K2 należy z pewnością zadbać o właściwy poziom boru, który steruje wapniem.

Wadera
Użytkownik
Wadera

@ jeszcze, ja to kochana biorę teraz witaminy dla ciężarówek, bo kolejna dusza pcha się przez moje ciało na ten świat :)
A ponieważ karmię też nadal piersią, to zdecydowałam się na takie witaminy. W poprzednich ciążach brałam tylko kwasy omega 3,6,9 i czasem magnez.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

@Wadera
Gratuluję Ci tej nowej duszy :) Niech będzie piękna i wniesie radość!

Wadera
Użytkownik
Wadera

Dziękuję Ci :)