Wywiad wojskowy w Imperium Rosyjskim – 4

Opublikowano: 08.01.2014 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 599

Po zdobyciu w lipcu 1696 roku przez rosyjską armię twierdzy Azow już w 1697 roku Rosja zaczęła walczyć o dostęp do Morza Czarnego. W tym celu Piotr I postanowił otworzyć stałą rosyjską ambasadę w Stambule. Pierwszym rosyjskim ambasadorem w Imperium Osmańskim był hrabia Piotr Andrejewicz Tołstoj (1645-1729).

Piotra Tołstoja, założyciela słynnej dynastii Tołstojów, uważano za jednego z najlepiej wyedukowanych osób swoich czasów. We Włoszech studiował żeglarstwo. W ciągu dwuletniego pobytu w tym kraju nauczył się języka włoskiego, zapoznał się z europejskim życiem, nawiązał kontakty z niektórymi europejskimi działaczami państwowymi.

Przed wyjazdem do Stambułu w 1702 roku Piotrowi Tołstojowi powierzono następujące tajne instrukcje: „Na dworze sułtańskim poznać i opisać tamtejszego narodu stan, jakie znajdują się u władzy osoby oraz jak i z jakim państwem będą działać w sprawach wojskowych i politycznych lub do wojny tajnych przygotowaniach, morzem czy drogą lądową”.

Przebywanie rosyjskiego ambasadora w Imperium Osmańskim w okresie wojny północnej (1700-1721), gdy działania zbrojne na dwa fronty mogły mieć fatalne skutki, było niezwykle ważne dla rosyjskiego rządu. W tamtym czasie Piotr Wielki skupiał swoją uwagę na Bałtyku, więc za wszelką cenę dążył do zachowania pokoju z Turcją. W Stambule liczył na prawosławnego jerozolimskiego patriarchę Dosyfeusza, który przekazywał rosyjskiemu wysłannikowi przy Porcie bardzo ważne informacje o sytuacji wewnątrzpolitycznej w imperium oraz o prawosławnej wspólnocie ormiańskiej. W swoich doniesieniach do kanclerza Gołowkina pisał: „ci ludzie szczerze pracują bez lęku i nie wymagają ode mnie żadnej płaty”.

W związku z wrogą wobec Rosji polityką szeregu europejskich mocarstw Piotr Tołstoj musiał mieć na oku działalność ich ambasadorów w Stambule. Za pomocą sieci agentów w 1707 roku rosyjski ambasador zapoznał się z treścią listów francuskiego ambasadora w Stambule Ferriola (1699-1711), w których francuski dyplomata skłaniał tureckie władze do rozpoczęcia działań zbrojnych przeciwko Rosji. Rosyjski ambasador niezwłocznie zareagował – za pomocą pieniędzy i prezentów na tajnej naradzie u sułtana górę wzięła partia pokoju, umiejętnie wspierana przez Tołstoja. Wojna przeciwko Rosji nie doszła do skutku.

Jednak jesienią 1710 roku Tołstoj otrzymał tajne informacje o przyszłej naradzie Wielkiego Dywanu u sułtana w sprawie zerwania stosunków z Rosją. Czekając na nieuchronne uwięzienie w Zamku Siedmiowieżowym w Stambule, gdzie Turcy osadzali zagranicznych ambasadorów na znak wypowiedzenia wojny, uśpił czujność tureckich strażników i wysłał do cara tajny list. W nim Tołstoj przekazał szczegółowe informacje o aparacie państwowo-administracyjnym Turcji. Pisał, między innymi, o urzędnikach finansowych: „nie mają majątku lub nie chcą pracować, lecz są zdolni do rozkradania i marnotrawstwa skarbu narodowego”. Tołstoj wielokrotnie informował o ciężkiej sytuacji ludności chrześcijańskiej, która oprócz prześladowań religijnych i uciskania przez władz była obciążana dużymi podatkami: „narody chrześcijańskie cierpią zarówno ucisk, jak i gniew z nieznośnych podatków”. Pisał o tym, jak wiele rejonów w Bośni i Serbii zostało zrujnowanych i opuszczonych przez zubożałą ludność.

Po podpisaniu pokoju z Turcją w 1714 roku Tołstoj wrócił do Rosji i kontynuował pracę w radzie do spraw zagranicznych. Cieszył się szczególnym zaufaniem cara, który pewnego razu zauważył: „Gdyby głowa nie była tak mądra, od dawna kazałbym cię ściąć”. Tołstoj został jednym z szefów tajnej służby Piotra I (Prikazu Preobrażeńskiego i Tajnej Kancelarii). Uczestniczył w rozmowach dyplomatycznych, w latach 1716-1717 w charakterze doradcy towarzyszył Piotrowi I w podróży po Europie: w Amsterdamie, Paryżu, Kopenhadze. W 1717 roku na rozkaz Piotra I zrealizował operacyjną kombinację odwołania z Neapolu do Rosji carewicza Aleksieja, który stanął na drodze zdrady stanu. Za swoją służbę Tołstoj otrzymał majątek i Order Andrzeja Apostoła. Natomiast sprawa carewicza Aleksieja zbliżyła go z carycą Katarzyną, w dniu jej koronacji nadano mu tytuł hrabiowski.

Za panowania carycy Katarzyny I (1725 1727) Tołstoj był członkiem Najwyższej Tajnej Rady. W walce o tron Tołstoj stanął po stronie Elżbiety Piotrowny i Anny Piotrowny przeciwko Piotrowi II. Po przegranej w tych układach w 1727 roku pierwszy rezydent rosyjskiego wywiadu razem z synem Iwanem został aresztowany i zesłany do Monastyru Sołowieckiego, gdzie w 1729 roku zmarł.

Autor: Milena Cmilanicz
Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.