Wywiad wojskowy w Imperium Rosyjskim – 3

Opublikowano: 07.01.2014 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 519

Piotr I w ustawie wojskowej z 1716 roku po raz pierwszy podsumowuje bazę prawną i ustawodawczą pracy wywiadowczej i zaleca ją służbie generalsko-kwatermistrzowskiej. Jednocześnie politycznym wywiadem zajmują się także carscy dyplomaci w postaci Kolegium Spraw Zagranicznych. To Kolegium w ciągu roku stworzyło ponad dziesięć stałych misji w Polsce, Holandii, Szwecji, Danii, Austrii, Anglii, Wenecji, niemieckich księstwach Prus, Meklemburgii, Schaumburgu, Kurlandii, a także w Turcji i Bucharze.

Piotr I zaniepokojony polityką sąsiedniego Imperium Osmańskiego, które w każdym momencie mogło zdecydować się na marsz przeciwko Rosji, jesienią 1699 roku kieruje do Stambułu swojego ambasadora Jemeliana Ukraincewa. We wrogim tureckim otoczeniu mógł on polegać na pomocy i wsparciu wyłącznie prawosławnego chrześcijanina. Takiej pomocy udzielił mu jerozolimski patriarcha Dosifej.

Patriarcha Dosifej polecił rosyjskiemu ambasadorowi Ukraincewowi serbskiego handlarza Sawwę Władysławowicza Raguzińskiego. Sawwa Raguziński był bogatym człowiekiem, mówiącym w kilku europejskich językach, wspaniałym znawcą wewnętrznej i zagranicznej polityki tureckiej, dysponującym szerokimi znajomościami na Bałkanach i w Stambule.

W 1702 roku Sawwa kieruje się do Rosji. Przywozi ze sobą pracę „Zbadanie drogi po Morzu Czarnym do Moskwy”, w której szczegółowo opisuje porty, garnizony, ich uzbrojenie, miejsca bazowania floty, oraz podaje inne wiadomości wywiadowczego charakteru. Następca Jemeliana Ukraincewa w Stambule Piotr Tołstoj pisał do Piotra Wielkiego: „Sawwa to człowiek dobry i do tego czasu pracował w sprawach Jego Wysokości, i nadal ma ochotę służyć wiernie”.

Raguziński powraca do Cargradu, gdzie kontynuuje działalność wywiadowczą, wypełniając też osobiste polecenia Piotra. Na prośbę cara w 1705 roku przywiózł do Petersburga kupionego w Cargradzie małego Abisyńczyka Ibragima – przodka poety Aleksandra Puszkina.

Sawwa wniósł wielki wkład w umocnienie handlowych i dyplomatycznych związków Rosji i Europy, w budowanie stosunków ze słowiańskimi narodami na Bałkanach. Poza tym, organizował w Wysokiej Porcie, Wenecji i Francji rozgałęzioną sieć handlową, a de facto pierwszą rosyjską siatkę wywiadowczą za granica. Ten Serb stał u źródeł bałkańskiej polityki Rosji.

Ostatecznie powróciwszy do Rosji, Sawwa wstępuje na służbę do Ambasadorskiego Prikazu. Z jego inicjatywy w Rosji zaczyna się wybijanie miedzianej monety, on zostaje też oficjalnym dostawcą miedzi dla mennicy.

Należy podkreślić jego udział w rosyjskiej delegacji w Chinach, która w 1727 roku uregulowała więzi handlowe i kwestie pograniczne między Rosją i Chinami. Traktat kiachtański stał się ważnym momentem w historii stosunków Rosji i Chin. W 1727 roku założył on w Buriacji miasto, nazywając je na cześć obrońcy serbskiego narodu – świętego Sawwy: Troickosawsk (obecnie Kiachta).

Wykorzystując umiejętności i wiedzę wszystkich tych misji, a także stworzony nieco później instytut rosyjskich konsulów za granicą, Kolegium pomyślnie wypełniało zadania wywiadowczego i kontrwywiadowczego charakteru.

Autor: Milena Cmilianić
Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.