Wywiad wojskowy w Imperium Rosyjskim – 2

Opublikowano: 06.01.2014 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 465

Wojny Państwa Moskiewskiego w XV i XVI wieku miały cele strategiczne, do osiągnięcia których potrzebna była informacja wojskowa. Za panowania Iwana IV Groźnego w Rosji pojawiły się pierwsze organy centralnej agencji wywiadowczej. W 1549 roku został stworzony Prikaz Poselski, który zajmował się wywiadem politycznym i wojskowym.

Pierwszym szefem służby dyplomatycznej był Iwan Wiskowatyj. Zarządzał on korespondencją cara i Dumy Bojarskiej z zagranicznymi ambasadorami, zajmował się doborem kandydatów na służbę dyplomatyczną i tworzeniem rosyjskich ambasad za granicą. Wiskowatyj stworzył jednolite Carskie Archiwum, które zawierało zwoje i państwowe dokumenty wielkich książąt moskiewskich i kniaziów, całą dokumentację związaną z polityką zagraniczną i różnego rodzaju materiały śledcze.

Iwan Wiskowatyj był zwolennikiem zwrócenia się Rosji w stronę Zachodu, dlatego cały swój dyplomatyczny zapał wykorzystał na to, aby zdobyć duży obszar Bałtyku, co oznaczało konflikt z Polską, Szwecją, Liwonią, Danią, które uważały ten region za swoją tradycyjną strefę wpływu. Dlatego dokładnie on badał z pomocą specjalnie wysłanych szpiegów sytuację polityczną w krajach bałtyckich, próbując osłabić sojusz państw przeciwnych Rosji.

Tak więc ambasador Iwan Zamyckij, który udał się do szwedzkiego króla z informacją o zawarciu pokoju w 1557 roku, otrzymał nakaz: „Będąc u króla dowiedzcie się: jak się mają król Gustaw z cesarzem i z królem Danii i z królem Litwy i mistrzem Liwońskim? Czy są między sobą i z innymi przygranicznymi państwami w pokoju? I jak Bóg da, to po powrocie opowiedzcie carowi i wielkiemu księciu”.

W 1562 roku także sam Wiskowatyj osobiście udał się na międzynarodowe pertraktacje do Danii. Stamtąd przywiózł on do Moskwy traktat sojuszniczy z Danią i 20-letni rozejm ze Szwecją, co bardzo wzmocniło pozycję Iwana Groźnego w Wojnie z Liwonią. Podczas tej misji był on nawet zmuszony do użycia niedyplomatycznych środków – wykorzystał pieniądze, aby potajemnie przeciągnąć na swoją stronę duńskich wielmożów.

Ale mimo wszystko carski ulubieniec zakończył swoje życie na krzyżu. W 1570 roku próbowano zmusić go do przyznania się do „spisku” przeciwko carowi i błaganie o ułaskawienie. Ale dumny Wiskowatyj wszystkiemu zaprzeczył, mówiąc na koniec: „Bądźcie przeklęci, krwiopijcy, razem z waszym carem!”. Na znak Groźnego Wiskowatego ukrzyżowano na krzyżu z kłód, poćwiartowano żywcem na oczach wszystkich.

W carskim rozkazie innym ambasadorom, Rodionowi Birkinowi i Piotrowi Piwowowi, którzy w 1587 roku udali się do Gruzji, przekazano: „Będąc na gruzińskiej ziemi, dowiedzcie się tajnie: jak się ma obecny Gruziński książę z Turskim i Perskim? I czy posłańcy albo gońcy od Turskiego sułtana albo od Perskiego szacha u Gruzińskiego księcia Aleksandra bywali? I czy czaka ich wojna?”.

W XVII wieku pojawiły się pierwsze stałe rosyjskie misje za granicą: w Szwecji (1634 r.), Rzeczpospolitej (1673 r.), Holandii (1699 r.), a ich możliwości zaczęły być wykorzystywane do prowadzenia wywiadu zagranicznego.

W 1654 roku, za panowania Aleksego I Michajłowicza, ojca Piotra Wielkiego, powstał Prikaz Spraw Tajnych – osobista kancelaria cara, gdzie przekazywano sprawy z innych rozkazów. Prikaz nie został podporządkowany Dumie Bojarskiej, a wszystkie problemy rozwiązywano omijając jej opinię. Można powiedzieć, że była to pierwsza państwowa służba specjalna w Rosji.

Autor: Milena Cmilianicz
Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.