Wyszukiwarki nie powinny znać upodobań użytkowników

Opublikowano: 17.03.2012 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 595

Zdecydowana większość internautów wykorzystujących wyszukiwarki internetowe nie jest zadowolona ze zbierania informacji na ich temat – poinformowała firma badawcza Pew Research. Dane tego typu pozwalają m.in. na lepsze dopasowywanie reklam.

Nowa polityka prywatności firmy Google, która weszła w życie na początku marca, wywołała burzliwą dyskusję na temat informacji kolekcjonowanych przez internetowe koncerny. Wielu użytkowników nie chce, by firmy gromadziły informacje na ich temat.

Ponad 65% pytanych przez Pew Research użytkowników powiedziało, że jest złą praktyką zbieranie informacji na temat ich zainteresowań. Dane takie są wykorzystywane najczęściej do lepszego dopasowywania wyników wyszukiwania w przyszłości bądź wyświetlania najciekawszych dla danej osoby reklam.

Jednocześnie aż 73% ankietowanych uznało, że działania tego typu naruszają ich prywatność, a tylko 38% pytanych wiedziało, w jaki sposób ograniczyć liczbę informacji zbieranych o nich przez odwiedzane witryny. Zdecydowana większość obaw dotyczyła najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki Google, której odwiedzanie deklarowało 83% respondentów.

Warto przypomnieć, że w myśl zaktualizowanej polityki prywatności firmy Google, dane dotyczące upodobań użytkowników mogą być współdzielone przez różne witryny koncernu (np. Gmail, Google+ czy serwis YouTube). Zbadanie ujednoliconych zasad wykorzystywania usług korporacji z Mountain View zapowiedziała już Unia Europejska.

Opracowanie: Adrian Nowak
Na podstawie: Pew Research, Reuters
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. J-23 17.03.2012 10:42

    Mam Ubuntu, do tego firewall Firestarter, a w nim opcję Policy/otboundtraffic/restrictivebydefaultwhitelisttraffic.
    Otóż po wpisaniu interesujących mnie witryn do oglądania, okazuje się że wiele witryn, których nie zamawiałem próbuje się do mnie dostać i robi “hit” o czym informuje mnie albo czerwona kontrolka firestartera, albo w lewym dolnym rogu nazwa kto jest podmiotem zbierającym dane. Jest tego dużo. Niektóre witryny jednak uniemożliwiają korzystanie z ich serwisu jeśli się próbuje ich ograniczać. Dziwna sprawa, bo duże zachodnie gazety nie stwarzają takich problemów, a nawet jeśli to niewielkie.

  2. xc1256 17.03.2012 21:08

    polecam dopasowanie przeglądarki do własnych potrzeb http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=213&t=140161

  3. J-23 17.03.2012 21:51

    @xc1256
    dzięki, w sumie czytałem już kiedyś ten wpis i część mam wprowadzoną, ale nie na wszystko się zdecydowałem.
    Lepiej powiedz przy czytaniu gazety byworczej ile wpisów muszę dodać na białą listę aby to chodziło? Takiego guardiana, zeit lub independent łatwo umieścić na białej liście a potem używać, a byworcza to jakiś kombajn z mnóstwem url’i lub litanią koniecznych do wpisania słów. W nonecie też nie jest klawo i nie wszystko chodzi, ale ja uzywam Newsroom, a to akurat dobrze śmiga. Bardzo dobrze jest zrobiona polityka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.