Wystawa w Europarlamencie o biedzie w Polsce

„Bieda w Polsce – obrazy i fakty” to tytuł wystawy pokazanej 26 września w Parlamencie Europejskim. Jej organizatorką była Gabriele Zimmer, europosłanka z ramienia Die Linke i przewodnicząca frakcji Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy. Od wielu lat zajmuje się ona problemami ubóstwa w Europie. Tym razem postanowiła zaprezentować w Brukseli zdjęcia, które otrzymała z Polski. Są to fotografie Krzysztofa Ciemnego, które opublikowano wcześniej w albumie „Bieda w Polsce – obrazy i fakty”. Książka została wydana przez Instytut Studiów Społecznych im. Edwarda Szymańskiego w 2011 roku. Agata Nosal i Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej opatrzyli album swymi komentarzami.

Protesty polskich europosłów spowodowały, że wystawa była pokazywana tylko przez trzy godziny w małej sali. Uniemożliwiono jej prezentację w otwartej przestrzeni PE w ciągu kilku dni. Organizatorzy wystawy zaapelowali do przewodniczącego PE, aby umożliwił prezentację wystawy w miejscu, które wcześniej było zaplanowane. W ten sposób mogłoby ją zobaczyć dużo więcej osób. Postępowanie polskich europarlamentarzystów przyczyniło się do tego, że specjalnej wymowy nabierają słowa z plakatu, na którym określono wystawę jako zakazaną.

Wystawa ta szczególnie oburzyła europosła Marka Migalskiego z PJN, który uznał ją za akt szowinizmu i nacjonalizmu. Zdaniem Migalskiego prezentacja zdjęć, które obrazują biedę zarówno mieszkańców lubelskiej wsi, jak i wielkomiejskiej Łodzi, jest stygmatyzowaniem naszego kraju. „W Polsce są obszary biedy, dokładnie tak, jak w każdym innym kraju unijnym” – stwierdził Migalski.

„Biedni oglądają bogatych w telewizji. Bogaci nie chcą o biednych nawet słyszeć. Samo zjawisko istnienia biedy zdaje się obrażać uczucia estetyczne elity, która bryluje w mediach” – napisali autorzy albumu „Bieda w Polsce”.

Opracowanie: Tomasz Kłusek
Źródło: Lewica