Wyspy Szetlandzkie chcą niepodległości od Szkocji

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 618

Szkocja, która od dawna walczy o uzyskanie niepodległości od Wielkiej Brytanii, wkrótce sama może zostać podzielona. Władze lokalne Wysp Szetlandzkich ogłosiły, że chcą uzyskać niezależność finansową i polityczną od Szkocji.

Szetlandy to najdalej wysunięty na północ archipelag na Morzu Północnym. W piątek, rada Wysp Szetlandzkich stosunkiem głosów 18:2 przyjęła wniosek o zbadanie możliwości w kwestii uzyskania pełnej niepodległości lub częściowej niezależności od Szkocji.

Władze lokalne zamierzają ustalić, które z dostępnych opcji mogą przynieść największe korzyści Szetlandom. Rozważa się dążenie do niepodległości względem Szkocji i ustanowienie niezależnego państwa, lub uzyskanie statusu dependencji korony, podobnie jak mają wyspy Jersey, Guernsey i Man.

Dependencja korony brytyjskiej oznacza, że dane terytorium nie jest formalnie częścią Wielkiej Brytanii, ale jest jej podległe. Dependencje posiadają własne parlamenty, rządy i inne aspekty państwowości, mogą zajmować się gospodarką, finansami, sprawami administracyjnymi i sądownictwem, a Wielka Brytania odpowiada jedynie za kwestię obrony i sprawy zagraniczne.

Władze lokalne Wysp Szetlandzkich podjęły taką decyzję między innymi z powodu ograniczonych dotacji na transport promowy między archipelagiem a resztą Szkocji. Jednak gra toczy się o większą stawkę. Szkocja ma około 60% rezerw ropy naftowej Unii Europejskiej i drugie pod względem wielkości potwierdzone rezerwy gazu ziemnego – większość z nich znajduje się wokół Szetlandów.

Uzyskanie niepodległości lub dependencji korony pozwoliłoby Szetlandom zatrzymać dochody z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na swoich wodach terytorialnych. Wyspy Szetlandzkie byłyby bogate jako niezależne państwo ze względu na wydobycie surowców energetycznych, rybołówstwo i turystykę. Jednak wiązałoby się to z poważnymi stratami finansowymi Szkocji.

Szetlandy zamierzają rozpocząć negocjacje ze Szkocją i Wielką Brytanią. Wygląda na to, że jest to dopiero początek problemów – władze lokalne archipelagu Orkadów już w 2017 roku miały podobne plany i właśnie teraz postanowiły przystąpić do rozmów nad uzyskaniem niepodległości. Szkocja oczywiście nie wyrazi na to zgody i właśnie w ten sposób powstanie pewien konflikt – z jednej strony jednoznacznie potępi pomysły władz Szetlandów i Orkadów, a z drugiej strony sama planuje referendum, aby odłączyć się od Wielkiej Brytanii.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: HeraldScotland.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.