Wyspy Szetlandzkie chcą niepodległości od Szkocji

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Szkocja, która od dawna walczy o uzyskanie niepodległości od Wielkiej Brytanii, wkrótce sama może zostać podzielona. Władze lokalne Wysp Szetlandzkich ogłosiły, że chcą uzyskać niezależność finansową i polityczną od Szkocji.

Szetlandy to najdalej wysunięty na północ archipelag na Morzu Północnym. W piątek, rada Wysp Szetlandzkich stosunkiem głosów 18:2 przyjęła wniosek o zbadanie możliwości w kwestii uzyskania pełnej niepodległości lub częściowej niezależności od Szkocji.

Władze lokalne zamierzają ustalić, które z dostępnych opcji mogą przynieść największe korzyści Szetlandom. Rozważa się dążenie do niepodległości względem Szkocji i ustanowienie niezależnego państwa, lub uzyskanie statusu dependencji korony, podobnie jak mają wyspy Jersey, Guernsey i Man.

Dependencja korony brytyjskiej oznacza, że dane terytorium nie jest formalnie częścią Wielkiej Brytanii, ale jest jej podległe. Dependencje posiadają własne parlamenty, rządy i inne aspekty państwowości, mogą zajmować się gospodarką, finansami, sprawami administracyjnymi i sądownictwem, a Wielka Brytania odpowiada jedynie za kwestię obrony i sprawy zagraniczne.

Władze lokalne Wysp Szetlandzkich podjęły taką decyzję między innymi z powodu ograniczonych dotacji na transport promowy między archipelagiem a resztą Szkocji. Jednak gra toczy się o większą stawkę. Szkocja ma około 60% rezerw ropy naftowej Unii Europejskiej i drugie pod względem wielkości potwierdzone rezerwy gazu ziemnego – większość z nich znajduje się wokół Szetlandów.

Uzyskanie niepodległości lub dependencji korony pozwoliłoby Szetlandom zatrzymać dochody z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na swoich wodach terytorialnych. Wyspy Szetlandzkie byłyby bogate jako niezależne państwo ze względu na wydobycie surowców energetycznych, rybołówstwo i turystykę. Jednak wiązałoby się to z poważnymi stratami finansowymi Szkocji.

Szetlandy zamierzają rozpocząć negocjacje ze Szkocją i Wielką Brytanią. Wygląda na to, że jest to dopiero początek problemów – władze lokalne archipelagu Orkadów już w 2017 roku miały podobne plany i właśnie teraz postanowiły przystąpić do rozmów nad uzyskaniem niepodległości. Szkocja oczywiście nie wyrazi na to zgody i właśnie w ten sposób powstanie pewien konflikt – z jednej strony jednoznacznie potępi pomysły władz Szetlandów i Orkadów, a z drugiej strony sama planuje referendum, aby odłączyć się od Wielkiej Brytanii.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: HeraldScotland.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o