Wysokie stężenia strontu w okolicy Fukushimy

Jak podaje agencja RIA Novosti, najnowsze wyniki pomiarów radioaktywności w okolicy uszkodzonej japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi wykazały, że zawartość strontu-90 w jednym z technicznych odwiertów wykonanych na terenie zakładu wynosi około 3000 bekereli na litr, podczas gdy jeszcze 2 tygodnie temu było to 1400 bekereli na litr.

Poziom tego radioaktywnego pierwiastka przekracza maksymalny dozwolony prawem o prawie 60 razy. To nie pierwszy przypadek poważnego skażenia strontem i trytem, jakie wykryto w znajdujących się w bezpośredniej okolicy zakładu wodach gruntowych.

Pierwsze informacje o tym poważnym skażeniu zostały podane 19 czerwca tego roku. TEPCO monitoruje sytuację obserwując zmiany poziomu radioaktywności i bynajmniej nie wygląda to dobrze. Aby lepiej zrozumieć sposób przedostawania się skażenia do wód gruntowych wywiercono cztery otwory testowe, w których prowadzi się stały monitoring.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy poziom trytu w wodach gruntowych wzrósł prawie dziesięciokrotnie. Przedstawiciele japońskiego regulatora rynku energetyki jądrowej nie wykluczają, że istnieje jakiś nieznany wyciek skażonej wody do oceanu i wezwano do dokładnego sprawdzenia terenu zakładu.

Na podstawie: www.tokyotimes.com
Źródło: Zmiany na Ziemi