Wysokie kary dla policjantów za podrzucenie narkotyków

Opublikowano: 30.05.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1557

Niemal dwa lata po zatrzymaniu i aresztowaniu opozycyjnego rosyjskiego dziennikarza Iwana Gołunowa sąd ogłosił wyrok.

Przypomnijmy: w czerwcu 2019 roku policjanci zatrzymali Iwana Gołunowa. To dziennikarz opozycyjnego wobec Kremla portalu Meduza. W plecaku Gołunowa znaleziono narkotyki: 7 torebek z białym proszkiem. Dziennikarz nie przyznał się do winy i trzymał się wersji, że narkotyki mu podrzucono. Mieli to zrobić zatrzymujący go policjanci. Gołunow utrzymywał, że jego zatrzymanie miało związek z dziennikarskim śledztwem w sprawie nielegalnego przejmowania mieszkań w Moskwie.

W całej Rosji zaczął się niespotykany wcześniej protest wszystkich mediów, zarówno opozycyjnych, jak i związanych z władzą. Na ciele Gołunowa znaleziono ślady pobicia, a badania nie wykazały śladów narkotyków.

Władza musiała się ugiąć. Przeprowadzono drobiazgowe śledztwo, które pod swoja kuratelę wzięła ówczesna Rzecznik Praw Obywatelskich Tatiana Moskalkowa i deputowani. Sąd odmówił aresztowania dziennikarza, zamienił go na dozór elektroniczny.

Ostatecznie Gołunow został zwolniony, a zatrzymujący go policjanci oskarżeni. 28 sąd skazał ich na wysokie wyroki. Podczas procesu prokurator zarzucił im, że stworzyli zorganizowaną grupę przestępczą. Byli policjanci zostali skazani na kary od 12 do 5 lat kolonii karnej.
Będzie apelacja

Wyrok jest nieprawomocny. Choć surowy, nie zrobił na skazanych żadnego wrażenia. Uśmiechali się, przekazywali pozdrowienia swoim bliskim. Adwokaci zapowiedzieli apelację.

Iwan Gołunow wyraził zadowolenie z decyzji sądu, lecz dodał, że teraz czas na ujawnienie zleceniodawcy przestępstwa. Z tym może być trudniej, ponieważ w akcie oskarżenia o zleceniodawcy nie ma słowa, a wersja jest taka, że była to samodzielna inicjatywa policjantów. Trudno w to uwierzyć.

W tym sensie nadzieje dziennikarzy na ujawnienie całego przestępczego układu okazały się płonne.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.