Wysokie ceny gazu nie są tzw. siłą wyższą

Opublikowano: 01.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1968

Serwis Prawo.pl ocenił, że zakłócenia w dostawach dwutlenku węgla, suchego lodu i nawozów sztucznych mogą spowodować reakcję łańcuchową i problemy w wielu gałęziach gospodarki, a wielu przedsiębiorców może stanąć wobec ryzyka niewywiązania z kontraktów. Zdaniem ekspertów serwisu w takiej sytuacji nie mogą się oni tłumaczyć siłą wyższą.

Jak przypomniał serwis, gwałtowny wzrost cen gazu skłonił spółki Azoty i Anwil do wstrzymania produkcji nawozów sztucznych, a także dwutlenku węgla i suchego lodu. Według Prawo.pl mimo tego, iż Anwil po krótkiej przerwie wznowił produkcję, to ta sytuacja może mieć poważny wpływ nie tylko na rolnictwo, ale też na przemysł spożywczy, farmaceutyczny i papierniczy.

Jak podaje serwis przedsiębiorstwa z innych branż zapowiadają ograniczenie produkcji z powodu wysokich cen gazu, np. producent płytek ceramicznych firma Cerrad Polska zapowiedziała zamknięcie części linii produkcyjnych.

Prawo.pl oceniło, że takie decyzje od strony cywilnoprawnej oznaczają niewykonanie kontraktów, a dotyczyć to może nie tylko bezpośrednich klientów firm wstrzymujących produkcję. „Czy w takiej sytuacji dostawca może wyłączyć swoją odpowiedzialność za niewywiązanie się z umów? Zaszło bowiem zdarzenie bez precedensu. O ile na początku tego roku giełdowa cena gazu ziemnego wynosiła około 70 euro za 1 MWh, to obecnie jest ponad czterokrotnie wyższa i przekracza 300 euro za 1 MWh” – czytamy w serwisie.

Prawnicy cywiliści, cytowani przez serwis Prawo.pl, ocenili, że takie zjawisko jest niecodzienne, ale nie można mówić o wystąpieniu siły wyższej, która uwalniałaby od odpowiedzialności za niewywiązanie się z umowy. „Siła wyższa jest zdarzeniem nagłym i niespodziewanym i poza granicami oddziaływania ludzkiego. Tymczasem takie zjawisko jak wzrost cen gazu trwało już od kilku miesięcy i trudno tu stwierdzić nagłość czy zupełną nieprzewidywalność sytuacji” – stwierdził zapytany przez Prawo.pl Paweł Lewandowski, radca prawny i partner w kancelarii DZP.

Zdaniem Marcina Radwana-Röhrenschef, adwokata i wspólnika zarządzającego w kancelarii Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko „teoretycznie można by próbować powoływać się na siłę wyższą w postaci wojny na Ukrainie i wywołany pośrednio za jej sprawą wzrost cen gazu”, ale wtedy „trzeba by udowodnić bezpośredni związek wzrostu cen z działaniami wojennymi”.

Prawnicy wypowiadający się dla Prawo.pl uważają, że w takiej sytuacji jak dziś prawdopodobnie firmy dotknięte skutkami dzisiejszych perturbacji rynkowych będą próbowały załatwiać sprawy w drodze polubownej, w tym poprzez renegocjację kontraktów. „Podobnie było w czasie największego nasilenia pandemii COVID-19, gdy spodziewaliśmy się wielkiej liczby pozwów o niewykonanie kontraktów, ale te obawy okazały się płonne” – przypomniał Lewandowski.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło informacji: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Baltazar Bombka 01.09.2022 07:51

    Podwyżki nie są siła wyższą bo są celowo wywoływane. W takim razie do kogo o odszkodowania za nie wywiązywanie się z kontraktów? Do globalistów? Do ich przedstawiciela na Polskę Morawieckiego?

  2. Venom 01.09.2022 20:48

    Czy ktoś tu potrafi czytać,brak nawozów i suchego lodów ,to brak żywności ,i problemy z dostawami

  3. ojciecdetector 01.09.2022 23:49

    Zmniejszy się różnorodność towarów ale nie brak pozywienia,problemem może być głęboko zakorzeniony w umyśle brak gotówki który łatwo można zastąpić walutą lokalną, był już taki przypadek w historii i artykuł o nim tutaj.
    Panika jest pojęciem względnym,na mój chłopski rozum wystarczy ograniczyć luksusy, oderwać wzrok od ekranu ( telewizor,monitor,telefon) wyjść na dwór spojrzeć w niebo i wejść na drzewo,tak naprawdę będzie prowokacja ale tylko my pokażemy czy da się coś zmienić czy pochłonie nas ogień, historia się powtarza ( wojna) tylko i wyłącznie od człowieka zależy czy przetrwamy czy będziemy tylko zwierzętami

  4. Wojna INFO 02.09.2022 13:37

    No właśnie z tego powodu (to nie siła wyższa) firmy wstrzymują produkcję dopiero teraz. Gaz zdrożał ponad 6 miesięcy temu, ale trzeba było zrealizować kontrakty. Nowych nie podpisano więc można interes na jakiś czas zamknąć. A że ludzie nie będą mieć pracy? Co to właściciela obchodzi, ona do miesięcy odkładał dla siebie środki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.