Wysoka zawartość wody w próbkach świeżej gleby księżycowej

Opublikowano: 18.09.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1119

Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców wykazały, że próbki gleby księżycowej przywiezione przez misję Chang’e-5 mają wysoką zawartość wody powstałej pod wpływem wiatru słonecznego.

Formowanie i rozmieszczenie wody powierzchniowej na Księżycu pozostaje kontrowersyjne, pomimo danych teledetekcyjnych wskazujących na dominację wody (OH/H2O) na powierzchni Księżyca z powodu braku bezpośrednich dowodów z analizy próbek. Ostatnie badania próbek gleby księżycowej sprowadzonych przez misję Chang’e-5 przez zespół badawczy z Instytutu Geochemii Chińskiej Akademii Nauk wykazały, że powierzchnia próbek gleby księżycowej zawiera dużą zawartość wody związanej przez energię wiatru słonecznego.

Korzystając ze spektroskopii w podczerwieni (FTIR) i spektrometrii masowej jonów wtórnych w nanoskali (NanoSIMS), naukowcy oszacowali minimalną zawartość wody na 170 części na milion związaną z wpływem protonów wiatru słonecznego na glebę księżycową. Wyniki analiz spektralnych i mikrostrukturalnych pokazują, że na tworzenie i magazynowanie wody wytwarzanej przez wiatr słoneczny ma wpływ czas ekspozycji, struktura krystaliczna i skład mineralny minerałów.

Badanie potwierdziło, że minerały w glebach księżycowych są ważnym rezerwuarem wody i służą jako ważny przewodnik po rozmieszczeniu wód powierzchniowych w środkowej szerokości geograficznej Księżyca. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Nature Communications”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.