Reprezentują obywateli, ale czy ich wysłuchają?

Opublikowano: 01.06.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 654

Kontrowersyjna ustawa antyterrorystyczna nie była konsultowana ze społeczeństwem i posłowie PiS nie chcieli wysłuchania publicznego w Sejmie. Organizacje społeczne się nie poddają i postanowiły zorganizować własne wysłuchanie obywatelskie. Zgłoszenia do udziału będą przyjmowana do 2 czerwca.

O kontrowersyjnej ustawie antyterrorystycznej pisaliśmy kilka razy. Ma ona wprowadzić m.in. blokowanie stron internetowych. Pozwoli też na niemal nieograniczone szpiegowanie osób nie będących obywatelami RP. Ma kilka innych wad, w których mówi się dużo, natomiast politycy partii rządzącej w większości ignorują wezwanie do prawdziwej debaty.

Nie odbyły się żadne konsultacje na temat ustawy, nie było też wysłuchania publicznego w Sejmie. Sejm odrzucił wniosek o zorganizowanie wysłuchania publicznego, który to wniosek przepadł jednym głosem (wszyscy, poza PiS, byli za).

Ponieważ władza totalnie zignorowała obywateli, obywatele postanowili zorganizować własne wysłuchanie publiczne. W akcję włączyły się: Uniwersytet Warszawski, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja ePaństwo oraz Amnesty International Polska

“Politycy mogą zrezygnować z merytorycznej debaty na ten temat, ale zadaniem obywateli jest dążyć do niej i uruchamiać ją na własnych warunkach. Stąd pomysł zorganizowania obywatelskiego wysłuchania publicznego” – stwierdziła Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon.

Żeby zabrać głos podczas wysłuchania, należy się zarejestrować. Można to zrobić do czwartku 2 czerwca do godz. 12:00 przez stronę WysluchanieObywatelskie.pl. Na tej stronie znajdują się również ważne informacje na temat projektu ustawy oraz idei i reguł samego wysłuchania obywatelskiego.

Samo wysłuchanie odbędzie się 6 czerwca (w poniedziałek) o godzinie 10:00 w Auditorium Maximum, sala B, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa.

Organizatorzy wysłuchania podkreślają, że ustawa “antyterrorystyczna”, wbrew swojej nazwie nie dotyczy tylko terrorystów. Dotyczy każdego obywatela czy użytkownika internetu. Poza tym wbrew zapewnieniom ministra spraw wewnętrznych, ta ustawa nie uderza w prawa terrorystów czy napastników. Ona uderza w prawa obywateli, których władza chce traktować jak terrorystów czy napastników. To ogromna różnica.

Ustawa może wpłynąć na wolność słowa, prawo do swobodnej komunikacji czy prawo do równego traktowania i prywatności. Więcej o zagrożeniach związanych z ustawą dowiecie się z tekstów dostępnych TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.