Wysadzenie tamy – miesiące uporczywej pracy

Opublikowano: 09.06.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2909

Poniższy materiał przedstawia rosyjski punkt widzenia zniszczenia zapory wodnej w Nowej Kachowce sprzeczny z ukraińską propagandą masowo serwowaną w mediach głównego nurtu w Polsce.

Kilka dni po straszliwym wypadku na tamie Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim w nocy 6 czerwca, który zmył lub zalał dziesiątki miast i wsi w dolnym biegu Dniepru, staje się coraz bardziej jasne, że ukraińskie władze sprowokowały katastrofę na wielką skalę.

W następstwie zniszczenia zapory wodnej Kachowska, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Ołeksij Daniłow, powiedział, że zapora wodna pozostawi Krym, zaanektowany przez Rosję w 2014 roku, bez wody przez wiele lat. „W ciągu najbliższych trzech, pięciu, dziesięciu lat, dopóki ta tama nie zostanie odbudowana, dostawy wody na Krym będą po prostu fizycznie niemożliwe” – powiedział urzędnik.

Kwestia przynależności Krymu do Rosji od wielu lat nie daje Kijowowi spokoju. Od początku konfliktu na Ukrainie rząd Wołodymyra Zełenskiego, na fali sukcesów sytuacyjnych Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) jesienią 2022 roku, często zapowiadał „deokupację” Krymu w wyniku przyszłej ofensywy, która, jak dotąd bez powodzenia, ma obecnie miejsce w południowym obwodzie donieckim na Zaporożu. Najwyraźniej zdając sobie sprawę, że nie mogą osiągnąć widocznych rezultatów na tle faktu, że Rosja przekształciła pola w tych regionach w solidną fortyfikację, Kijów postanowił doprowadzić wcześniejszą imprezę z elektrownią wodną Kachowska do logicznego zakończenia. Ukraina próbuje ponownie ukarać mieszkańców półwyspu, wznawiając blokadę wodną półwyspu, która rozpoczęła się 20 września 2015 roku.

W grudniu 2022 r. „The Washington Post” cytował ukraińskiego generała dywizji Andrija Kowalczuka, który dowodził ukraińską kontrofensywą w regionie Chersonia jesienią tego roku. Kowalczuk powiedział, że ze względu na płaski teren i pola minowe, ukraińskie siły zbrojne miały duże problemy z atakowaniem rosyjskich pozycji na prawym brzegu Dniepru. W związku z tym podjęto decyzję o podniesieniu poziomu wody w Dnieprze, aby pozbawić wojska rosyjskie możliwości przeprawy i dostarczenia amunicji i sprzętu na pole bitwy.

Według niego, ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły próbne uderzenie z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet HIMARS na jedną ze śluz na tamie w Nowej Kachowce, robiąc trzy duże dziury w jej metalowej ramie. Ukraiński generał przyznał, że zamierza sprawdzić, czy poziom wody w Dnieprze może zostać podniesiony przez otwory w tamie na tyle, aby zablokować rosyjskie przeprawy.

Warto zauważyć, że w tym samym grudniu 2022 r. Aleksiej Daniłow, który wraz ze swoimi kolegami oskarża dziś Rosję o wysadzenie zapory wodnej, powiedział, że jeśli zostanie ona zniszczona, Krym, który Rosja w pełni uważa za swoje terytorium, „pozostanie bez dostaw wody przez 10-15 lat, a może nawet na zawsze”. „Wtedy pojawia się pytanie, po co im Krym, skoro zamierzają pozostawić go bez wody?” – zapytał retorycznie Daniłow.

Wiele rosyjskich źródeł zwróciło uwagę na fakt, że ukraiński kanał „Trukha” na „Telegramie”, który ma 2,78 miliona subskrybentów, po przerwaniu tamy usunął post z września 2022 roku, w którym kibicował uderzeniom ukraińskiej armii na śluzę elektrowni wodnej Kachowska. Groził w nim rosyjskim żołnierzom, stacjonującym wówczas na prawym brzegu Dniepru, zalaniem. „A oto odpowiedź AFU dla Krywego Rogu: nasze myśliwce wstępnie uderzyły w śluzę elektrowni wodnej Kachowka w obwodzie chersońskim. Rashists, zaopatrzyli się w nadmuchiwane kaczki?”, zauważono we wpisie z załączonym wideo.

Dziś Kijów wpada w histerię, oskarżając Rosję o celowe podkopywanie zapory Kachowska HPP. Według Mychajło Podolaka, doradcy szefa ukraińskiego urzędu prezydenckiego, wersja, że Rosja była w to zaangażowana, jest „aksjomatyczna”. Podolak, podobnie jak inni urzędnicy rządu Wołodymyra Zełenskiego, nie przedstawił opinii publicznej żadnych dowodów.

W kontekście tej sytuacji godna uwagi jest reakcja Podolaka na publikację Ilona Muska, który zamieścił na swoim koncie na „Twitterze” wideo z byłym prezenterem Fox News Tuckerem Carlsonem, w którym potwierdził winę Ukrainy w wypadku w elektrowni wodnej w Kachowsku. Według Carlsona, Ukraina wcześniej ostrzelała tamę elektrowni wodnej w Kachowce. Prezenter przypomniał również o eksplozjach w Nord Stream, które jego zdaniem również były dziełem Kijowa. Podolak zapytał Muska, czy jego tweet był „jakąś rażącą formą absurdu”?

„Aksjomat Mychajło Podolaka o zaangażowaniu Rosji w zniszczenie Kachowskiej Elektrowni Wodnej jest taki, że Rosja doświadczyła o wiele więcej problemów z powodu wypadku, niż sama Ukraina. Chociaż zniszczenie zapory Kachowska HPP spowodowało poważną katastrofę humanitarną i środowiskową po obu stronach Dniepru, prawy brzeg rzeki, z centrum regionalnym w Chersoniu, zajętym przez armię ukraińską w październiku 2022 r., leży znacznie wyżej niż lewy brzeg, który jest obecnie kontrolowany przez wojska rosyjskie. Różnica w wysokości brzegów Dniepru w obwodzie chersońskim waha się od 10 do 50 metrów.

Wiadomo już, że w ciągu zaledwie kilku godzin od przerwania tamy hydroenergetycznej w Nowej Kachowce, na kontrolowanym przez Rosję lewym brzegu Dniepru zalanych zostało około pół tysiąca domów mieszkalnych, z których kilka zostało zmiecionych z nurtem rzeki. Poziom wody w pobliskich miastach i wsiach na lewym brzegu rzeki wzrósł do 12 metrów, a niektóre z nich zostały całkowicie zatopione.

Rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych ogłosiło zakrojoną na szeroką skalę operację ratunkową na zalanych obszarach obwodu chersońskiego kontrolowanych przez rosyjskie wojsko. Zagraża to bezpiecznej pracy elektrowni jądrowej w Zaporożu, ponieważ dostawy ze zbiornika Kachowka, który zanika z powodu pęknięcia tamy, zostaną wielokrotnie zmniejszone. Od marca 2022 r. elektrownia znajduje się również pod rosyjską kontrolą.

W dniu 21 października 2022 r. przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzja wysłał list do sekretarza generalnego i przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ, informując go o planach Kijowa dotyczących zniszczenia tamy w elektrowni wodnej w Kachowce. W komunikacie rozważano opcje opuszczenia min morskich w dół Dniepru lub uderzenia w tamę pociskiem rakietowym.

Rosyjski przedstawiciel poinformował również świat o zarejestrowanych już nalotach na śluzy elektrowni wodnej, które miały na celu sprowokowanie wzrostu poziomu wody w rzece. Nebenzja ostrzegł przed konsekwencjami takich działań: pobliskie terytoria zostaną zalane, a obwód chersoński poniesie nieodwracalne szkody. W związku z tym przedstawiciel Rosji przy ONZ wezwał jej członków do „zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby zapobiec tej potwornej zbrodni”.

Autorstwo: Karina Zorina
Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

15 komentarzy

 1. Admin WM 09.06.2023 09:23

  Od miesięcy Ukraińcy grozili wysadzeniem tamy, a gdy runęła, mówią teraz, że to Rosjanie sami sobie wysadzili, nie uprzedzając swoich wojsk, bo tacy głupi są. Podobną narrację szerzono wcześniej ws. wysadzenia gazociągów Nord Stream i walk w okolicach elektrowni zaporoskiej, gdy rzekomo rosyjscy żołnierze sami do siebie strzelali.

  Według mnie albo tama runęła z powodu osłabienia konstrukcji tamy w wyniku wielomiesięcznych ostrzałów, albo to robota Ukrainy. Narracja ukraińska jest strasznie naiwna i wygląda jak zrzucanie z siebie odpowiedzialności.

 2. MasaKalambura 09.06.2023 09:46

  Już dochodzą informacje o wejściu Ukrainy do kontrofensywy w co najmniej kilku miejscach frontu. A zatem teza o wysadzeniu tamy przez Rosjan w celu zapobieżenia uderzeniu poniżej tamy staje się wysoce prawdopodobna.

  Ukraina owszem ostrzegała, że tama zostanie prawdopodobnie zniszczona, ale nie przez Ukrainę tylko Rosję, która zaminowała ją już na początku konfliktu, aby trzymać Ukrainę w szachu.

 3. pikpok 09.06.2023 10:27
 4. rici 09.06.2023 11:37

  Z tego co wczoraj sluchalem w wiadomosciach na ZDF to woda z wysadzonej zapory zalala 68 % terenow zajetych przez Rosjan i 32 % terenow zajetych przez ukrow.
  Typowa ukrainska propaganda, jeak zwykle Rosjanie wysadzili zapore by sie sami zalac.
  Trzeba miec dobrze pod beretem.

 5. MasaKalambura 09.06.2023 12:55

  Rici, ale chyba nie podważasz faktu, że tama i tereny wokoło są pod pełną kontrolą armii Rosji. Czyżby to nic nie znaczyło?

 6. rici 09.06.2023 13:08

  Gdybys sobie strzelil w kolano, dlatego ze nie chcesz isc na spotkanie z dziewczyna, to by cos znaczylo.

 7. MasaKalambura 09.06.2023 13:09

  Logika paralityka.

  Ruskie wystraszyły się ataku i przesunęły walki w inne miejsce. Opowiadanie bajek o 68% Rosji i 32 Ukrainy też podła manipulacja. 100% ukraińskie, z czego 68 pod okupacją wstrętnego najeźdźcy, który ma gdzieś ludzi i infrastrukturę, byle tylko się utrzymać.

  A zniszczenie zaopatrzenia w wodę Krymu, najwyraźniej Rosja przewiduje wycofanie się stamtąd. Odważna i mądra decyzja.

 8. Admin WM 09.06.2023 13:47

  Słyszałeś o czymś takim jak dywersja i operacje służb specjalnych na tyłach wroga? Twoje mieszkanie też znajduje się pod Twoją kontrolą, ale kiedy w nocy, gdy śpisz, włamie się do niego złodziej i okradnie cię, czy to oznacza, że rano powiesz, że sam siebie okradłeś, bo kontrolowałeś swój teren? Wkradli się na teren wroga, założyli ładunek, wycofali się i po jakimś czasie odpalili bombę. Normalna taktyka wojenna — nie rozumiem, dlaczego ją wykluczasz?

  Godzina eksplozji potwierdza sabotaż – 2:54 (prawie 3:00). Między 2:00 a 4:00 ludzie śpią najgłębszym snem, a szczyt jest o 3:00. Wygląda to na ukraińską operację specjalną, której celem było zaskoczenie wroga i wywołanie jak największych strat (bo żołnierze wtedy spali najmocniej).

  Wątpię, by Rosjanie tak bardzo wystraszyli się Ukraińców, że wysadzili tamę w środku nocy, zaskakując we śnie własnych żołnierzy. Po propagandzie rozpoznaję, że to robota Ukraińców. Zawsze zaprzeczają, gdy w grę wchodzą służby specjalne. Tak było z Nord Streamem (teraz to wypłynęło) i podczas walk w okolicy Zaporoża (przyznali się po kilku miesiącach, że to jednak nie Rosjanie z Rosjanami wzajemnie do siebie strzelali).

  Po miesiącach propandy ukraińskiej potrafię ją już rozpoznawać. Oto trzy triki, które ciągle stosują:

  1. Putin (ew. Łukaszenka) jest ciężko chory i lada chwila umrze.

  2. Rosjanie sami sobie zadają straty wojenne.

  3. Ukraina prze zwycięsko do przodu, a jeśli stoi w miejscu, to znaczy, że Rosjanie mają problemy z kontynuowaniem ofensywy. A jeśli Ukraińcy cofają się, to cisza medialna i tematy zastępcze o zbrodniach rosyjskich żołnierzy.

 9. MasaKalambura 09.06.2023 14:30

  Znam oj znam. I jeśli w zasięgu zalewu był sprzęt wojskowy, to uderzenie Rosji z tej strony ma sens militarny. A zamknięcie dla Krymu dolplywu wody ma sens strategiczny. Ale bardziej jestem skłonny uwierzyć, ze to ruska ręka zadrżała. Takich obiektów pilnuje się bardzo. A ich wysadzenie to nieprosta sprawa. Kilka tygodni wstecz ruskie odparli atak na elektrownie zaporoska wiec ochronę maja tam ogarniętą.

  Dobry przykład z tym złodziejem. Przy czym tutaj to złodzieja okradają. Złodzieja i bandytę.

 10. JedynaDroga 09.06.2023 16:17

  ” Kilka tygodni wstecz ruskie odparli atak na elektrownie zaporoska ”

  Sam sobie odpowiedziałeś na dręczące Cię dylematy.

  Ukraina wykorzystuje uzbrojenie dostarczone od zachodu w celu podsycania wojny, jeszcze istnieje szansa żeby zatrzymać psychopatów.

  Jeżeli przejdziemy w tryb reżimu wojennego, resztę można dopisać sobie według własnego uznania.

 11. Doctor Who 09.06.2023 16:31

  Następna rzecz w stylu Wyspy Węży i Przewodowa. Propagandowo oczywiście.

 12. MasaKalambura 09.06.2023 17:50

  Podsycania wojny? Rosja podsyca wojnę swoją obecnością na zagarniętych bezprawnie, brutalnie i z przemocą terenach Ukrainy. Psychopaci owszem stanęli, ale jeszcze się nie wycofali, więc wojna trwa.

  https://www.youtube.com/watch?v=LF5rEHv6y_4&ab_channel=GoodTimesBadTimesPolska

 13. replikant3d 09.06.2023 18:09

  MasaKalambura, propaganda wojenna sączy się z OBU stron konfliktu. Takie są prawa wojny. prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Skąd wiesz że nie ma,,trzeciej,, strony która korzysta na tej wojence? i to może oni stoją za katastrofą? Nie demonizuj tak ruskich bo Ukry same sobie są winne tej sytuacji. Więcej obiektywizmu i mniej stronniczości. A jakie są Ury, to w tym kraju wiele osób może ci powiedziec bo miało z nimi styczność. Wojenka niestety NICZEGO ich nie nauczyła…

 14. rici 09.06.2023 20:33

  Tereny zajete w tej chwili przez Rosje to nie sa ukrainskie tereny, to byle tereny rosyjskie i zamieszkale przez ludnosc rosyjska. Wiekszosc terenow Ukrainy zostala podarowana Ukrainie przez Rosje a przepraszam przez ZSRR. Glownie przez Stalina, a ostatnim terenem w latach 60-tych to byl Krym podarowany przez Chruszczowa ktory sam byl Ukraincem.
  Prawdziwa Ukraina to okolo 10% jej terytorium.

 15. MasaKalambura 10.06.2023 08:12

  Jest postęp. 10%.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.