Wyroki dożywocia dla siepaczy generała Pinocheta

Opublikowano: 04.07.2021 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1349

Włoski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyroki dożywocia dla trzech chilijskich oficerów i uznał ich winnymi udziału w zaginięciu dwóch Włochów w okresie prześladowań dyktatury gen. Pinocheta. Na przyszły tydzień zaś zaplanowano ogłoszenie ostatecznego werdyktu w sprawie skazanych na dożywocie 24 innych funkcjonariuszy i polityków z Ameryki Łacińskiej, zamieszanych w czystki prawicowych reżimów w ramach operacji „Kondor”.

Sąd Apelacyjny w Rzymie skazał pułkownika Rafaela Ahumadę, chorążego Orlando Moreno i brygadiera Manuela Vasqueza na dożywocie w lipcu 2019 roku. Teraz Sąd Najwyższy odrzucił kasację obrony i utrzymał wyrok w mocy. Cała trójka została uznana winnymi udziału w zaginięciu dwóch włoskich obywateli – Omara Venturelli i Juana Montiglio. Ci lewicowi działacze znaleźli się wśród dziesiątek tysięcy zamordowanych lub „zaginionych” w następstwie obalenia w 1973 roku demokratycznie wybranego prezydenta Chile Salvadora Allende i zdobyciu władzy przez reżim gen. Pinocheta. Rzymska prokuratura wysłała już do Chile nakazy aresztowania trójki funkcjonariuszy.

„Przede wszystkim jesteśmy usatysfakcjonowani z uwagi na krewnych ofiar, ponieważ w końcu doczekali się oni sprawiedliwości. Mamy również nadzieję, że wyrok będzie impulsem do dalszych działań w Chile i innych krajach Ameryki Południowej” – powiedział po ogłoszeniu werdyktu Maurizio Landini, sekretarz generalny Włoskiej Powszechnej Konfederacji Pracy. Wyraził również nadzieję, że działanie włoskiego wymiaru sprawiedliwości przyczyni się do przywrócenia społeczeństwom latynoamerykańskim „prawdy i sprawiedliwości” tak, aby nie zatriumfowały „zapomnienie i bezkarność”.

Na przyszły tydzień zaplanowano zaś rozprawę, na której Sąd Najwyższy ma ogłosić ostateczny werdykt w sprawie skazanych na dożywocie 24 urzędników i funkcjonariuszy z Boliwii, Chile, Urugwaju i Peru. Są wśród nich m. in.: były dyktator Peru Francisco Morales Bermudez (1975-1980) i Jorge Nestor Troccoli, były urugwajski oficer, znany ze szczególnej brutalności wobec przesłuchiwanych więźniów politycznych.

Wszystkie wyroki wiążą się z zaangażowaniem skazanych w operację „Kondor” – zorganizowaną pod patronatem prezydenta USA Richarda Nixona współpracę prawicowych reżimów z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Peru, Paragwaju oraz Urugwaju celem wyłapywania i mordowania lewicowych działaczy z Ameryki Łacińskiej. Służby z tych państw od lat 70. wspólnie zbierały dane i wymieniały się ,,przydatnymi informacjami” (np. w sprawie technik torturowania więźniów), a także pomagały sobie w prześladowaniu krajowej opozycji i organizowaniu zamachów na opozycjonistów ukrywających się zagranicą (m.in.: byłego lewicowego prezydenta Brazylii João Goularta czy Orlando Leteliera – ministra w rządzie Salvadora Allende). Szacuje się, że w wyniku operacji „Kondor” zamordowano co najmniej 50 tys. osób, 30 tys. „zaginęło” a 400 tys. osób zostało uwięzionych.

Ponad 30 lat po zakończeniu operacji „Kondor” większość polityków i oficerów wojskowych odpowiedzialnych w zbrodnie przeciwko ludzkości już umarła lub jest w bardzo podeszłym wieku. Część zbrodniarzy jednak nadal żyje nie niepokojona przez nikogo w swoich ojczyznach lub na emigracji.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.