Wyrok za napaść na polskiego ambasadora w Izraelu

Opublikowano: 31.12.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1059

Jak informują izraelskie media, zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, który w maju tego roku zaatakował w Tel Awiwie polskiego ambasadora Marka Magierowskiego.

Jak informuje „Times of Israel”, 65-letniego Arika Ledermana, który zgodnie z aktem oskarżenia w maju tego zatrzymał samochód ambasadora Magierowskiego przed polską ambasadą w Tel Awiwie uderzył w dach auta a następnie opluł ambasadora, uznano za winnego napaści na polskiego dyplomatę. Nie wiadomo, jaki wymiar kary zastosowano wobec oskarżonego.

Jak wyjaśniał oskarżony po zatrzymaniu, jego rodzina doświadczyła Holokaustu i domagał się on od polskiej ambasady zwrotu mienia. Tłumaczył, że był przekonany, że w aucie są pracownicy ambasady i nie wiedział, że jedzie nim sam ambasador. Po zatrzymaniu przez policję przeprosił za incydent.

Majowy atak na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego spotkał się ze zdecydowaną reakcją polskich władz. Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina tuż po incydencie nie szczędził ostrych słów i podkreślił, że liczy na wyjaśnienie tego zdarzenia. „Najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej w Państwie Izrael znieważono słowem i czynem przed siedzibą polskiej placówki dyplomatycznej. Akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu” – napisał Duda w liście, cytowanym przez PAP.

„Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym. Takie postawy muszą być piętnowane. Liczę, że władze Izraela wyjaśnią i sprawiedliwie ocenią incydent z ambasadorem Markiem Magierowskim” – napisał Andrzej Duda w liście do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

„Zachowania godzące w bezpieczeństwo cudzoziemskich dyplomatów są niedopuszczalne. Jeszcze bardziej bulwersują powody napaści. Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym. Takie postawy muszą być piętnowane, a wynikające z nich czyny surowo karane” – podkreślił prezydent.

Do ataku odniosła się także rzeczniczka ówczesnego rządu Joanna Kopcińska, która mówiła, że „nie da się wykluczyć, że atak na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego to efekt nagonki na państwo polskie”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o