Wyrok polskiego TK to „atak przeciw Europie”

Opublikowano: 09.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2221

„Unia Europejska użyje wobec Polski wszelkich narzędzi (prawnych i finansowych), by zachować nadrzędność prawa unijnego” – mówił belgijski komisarz sprawiedliwości Komisji Europejskiej Didier Reynders w Luksemburgu, gdzie odbywa się właśnie spotkanie europejskich ministrów sprawiedliwości. Wśród niechętnych Polsce reakcji politycznych wyróżnia się szczególnie stanowisko francuskie, bardzo ostre w porównaniu z innymi.

Przedwczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (TK) o „przekraczaniu kompetencji” przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i nadrzędności polskiej Konstytucji nad przepisami unijnych traktatów wywołało wyraźną niechęć w Brukseli. Oficjalnie Komisja Europejska dopiero „przeanalizuje” postanowienie polskiego TK. Na razie dość sucho przypomniała, że według unijnych traktatów zarówno postanowienia TSUE, jak i prawa unijne są nadrzędne wobec praw krajowych, w tym konstytucji.

W licznych krajach europejskich Polska znalazła się na pierwszych stronach gazet, a słowo „Polexit” króluje w doniesieniach, choćby z zastrzeżeniami, że chodzi jedynie o prawdopodobieństwo. Podaje się też informację, że polski rząd deklaruje, że nasz kraj pragnie pozostać w Unii. Choć właściwie reakcji oficjalnych w krajach członkowskich jest bardzo mało, media podkreślają, że Komisja Europejska zapowiedziała zastosowanie nowego mechanizmu nacisku, który może doprowadzić do zawieszenia przekazywania funduszy unijnych tym krajom członkowskim, które naruszają „wartości państwa prawa”.

Z relatywnego milczenia zachodnich rządów wyodrębniła się Francja. Wiele oligarchicznych mediów francuskich reprodukuje zdjęcia z polskich manifestacji pod warszawską siedzibą TK, a szczególnie karykaturę, z której wynika, że alternatywą dla Unii Europejskiej jest hitlerowski nazizm. Rząd PiS nie jest już określany jako „konserwatywny”, lecz „nacjonalistyczny”.

Wczoraj rano francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune określił wyrok TK jako „bardzo poważny błąd” i „atak przeciw Europie”, który „faktycznie może oznaczać wyjście Polski z Unii”. Wezwał też do sankcji przeciw naszemu krajowi. Z drugiej strony, eurosceptyczna opozycja w wielu krajach chwali wyrok polskiego TK.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. RobG56 18.10.2021 11:35

  Traktaty i porozumienia międzynarodowe podlegają wypowiedzeniu, negocjacjom.
  KONSTYTUCJA nie podlega wypowiedzeniu i negocjacjom.
  *
  Czy chcą wprowadzić zakaz rozwodów?
  *
  A swoją drogą istotne jest by zrozumieć kategorie i pryncypia.
  To nie Polska jest zależna od Unii lecz Unia zależna od Polski i innych państw.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.