Wyprodukowano paliwo wodorowe z pomocą światła i tłuszczów

Opublikowano: 08.09.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 754

Nowe badania łączące prace naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Rosji doprowadziły do opracowania syntetycznego materiału, który może wytwarzać wodór przeznaczony do produkcji paliwa. Do całego procesu potrzeba jedynie światła słonecznego i niektórych lipidów.

Spalanie wodoru jest prawdopodobnie najczystszą alternatywą wytwarzania energii, ponieważ jego produktem ubocznym jest jedynie woda. Czyni to z niego także źródło energii odnawialnej. Jednak do tej pory produkcja paliwa wodorowego na większą skalę nie była tak łatwa, głównie dlatego, że wymaga ona złożonych i do niedawna kosztownych materiałów.

Zespół naukowców odkrył alternatywny sposób wytwarzania paliwa wodorowego. Kluczem jest produkcja wodoru z wody, przy użyciu kombinacji światła słonecznego oraz światłoczułych lipidów. Nowe badania oferują potencjalnie bardziej wydajny i opłacalny sposób wytwarzania paliwa.

W zaproponowanym sposobie pozyskiwania wodoru z wody naukowcy skorzystali z dwutlenku tytanu jako fotokatalizatora. Umieścili światłoczułe białko na nanodysku stworzonym z fragmentów błony komórkowej z dwuwarstwy lipidowej. Preparat ten rozpuszczono w wodzie wraz z dwutlenkiem tytanu i dodatkiem platyny, która miała wzmocnić efekt fotokatalizy.

Podczas eksperymentów z zielonym i białym światłem okazało się, że użycie tego drugiego pozwala wyprodukować aż 74 razy więcej wodoru. W obu przypadkach udało się otrzymywać wodór w niemal jednostajnym tempie przez dwie do trzech godzin. Naukowcy pełni optymizmu patrzą na potencjalną efektywność swojej nowej technologii.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Futurism.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. arthur 08.09.2017 21:39

    “…światłoczułe białko na nanodysku stworzonym z fragmentów błony komórkowej z dwuwarstwy lipidowej. Preparat ten rozpuszczono w wodzie wraz z dwutlenkiem tytanu i dodatkiem platyny…”Jakoś “wyślizguje” mi się zrozumienie tej technologii, ale fakt- brzmi ekstra:)
    I to też fajne:”..pełni optymizmu patrzą na potencjalną efektywność…”
    Wiem- czepiam się.

  2. Youpidou 08.09.2017 21:58

    Ciekawe z jakiego paliwa korzystają ,,latające spodki”. Od tamtej pory sporo się zmieniło, więc takie nowinki to tylko przeciek starej technologi jak elektrownia jądrowa/atomowa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.