Wypiekasz chleb i ciastka? Ominiesz zakaz handlu w niedzielę

Opublikowano: 28.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 435

Okazuje się, że markety, które na miejscu wypiekają pieczywo, mogą pozostać otwarte. Ograniczenie nie dotyczy bowiem piekarni. A taką w świetle prawa może okazać się większy Carrefour, Lidl, Auchan, Piotr i Paweł czy Biedronka.

PiS spieszyło się z wprowadzeniem zakazu, ale zostawiło w nim kilka furtek. I tak okazuje się, że sklepy wielkopowierzchniowe mające piece do wypiekania chleba i bułek, mogą pozostać otwarte w niedzielę pomimo zakazu. Bowiem piekarnie i cukiernie są spod niego wyłączone. To niedopatrzenie da się jeszcze naprawić – za pomocą senackich poprawek. Bo w ustawie, którą zatwierdzili posłowie, zabrakło szczegółowego zapisu o tym, jaki procent sprzedaży ma stanowić świeże pieczywo czy ciasto, aby w świetle prawa załapać się na „wyjątek”.

Furtki w ustawie otwarte pozostały także dla administratorów stacji benzynowych, a także dla galerii handlowych przy dworcach, które często są z nimi scalone i z pewnością zaczną zasłaniać się zapisem o „bezpośredniej obsłudze podróżnych” gdy nowe prawo wejdzie w życie. Ustawa tylko na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo szczelna, ale wyjątków w niej uwzględnionych jest ponad 30 – i jeżeli Senat je zachowa, możemy spodziewać się tak karkołomnych jego interpretacji, że w efekcie nowe prawo będzie martwe.

Teraz ustawa ograniczająca handel trafi do Senatu, a potem powędruje na biurko prezydenta Dudy. W obecnym kształcie nie cieszy ani „Solidarności”, która domagała się radykalnego zakazu handlu we wszystkie niedziele w miesiącu, ani OPZZ, które całą sprawę od początku widziało inaczej:

“Projekt ma mnóstwo wyłączeń, a wręcz zakłada, że nawet w handlu nadal w niedziele będą pracować dziesiątki tysięcy ludzi. Projekt uderza jedynie w duże sklepy i galerie handlowe, gdzie w ostatnich miesiącach stopniowo zaczęły rosnąć płace i poziom uzwiązkowienia. Promuje natomiast małe sklepy, gdzie warunki pracy są najgorsze, związki zawodowe nie istnieją, a produkty są najdroższe. Trudno uznać, że jest to dobra zmiana” – mówi Piotr Szumlewicz. “Jednocześnie Sejm odrzucił poprawkę, aby praca w niedziele była lepiej opłacana. OPZZ od wielu miesięcy przekonywał, aby płace za każdą pracę w niedziele były 2,5 razy wyższe niż za pracę dni powszednie. Z jednej strony rząd chwali się wynikami gospodarczymi i podwyżkami płac, a z drugiej strony przyjmuje rozwiązania ustawowe, które blokują wzrost płac i dowartościowują ten segment rynku, gdzie wynagrodzenia są najniższe.”

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.