Wypadki jądrowe, o których prawie nikt nie wie

Opublikowano: 16.04.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1667

Według wielu ekspertów energia jądrowa ma przyszłość. Jednak proces jej „oswajania” jest nadal w toku, mimo że od ponad pół wieku ludzkość ją zna. Każda tragedia związana z energią jądrową dotyka setek tysięcy ludzi i ma długofalowe konsekwencje.

Goiânia, Brazylia – W 1987 roku Instytut Radioterapii pozostawił bez nadzoru instalację, która wpadła w ręce szabrowników. Na świecącą substancję, która znajdowała się w instalacji, przyszli popatrzeć właściciele stacji odbioru złomu i ich przyjaciele. Wszyscy otrzymali ogromną dawkę promieniowania, a potem, nie wiedząc o niczym, roznieśli je po mieście. W rezultacie ucierpiało ponad 250 osób.

Kysztym, Rosja – Zakład chemiczny „Majak” był wysypiskiem odpadów radioaktywnych. We wrześniu 1957 roku z powodu awarii systemu chłodzenia jeden z pojemników z odpadami eksplodował, wyrzucając substancje promieniotwórcze do atmosfery. Utworzyła się chmura, która osiadła w postaci opadów na powierzchni 500 kilometrów kwadratowych. Ze skażonego obszaru ewakuowano 10 000 osób, w pierwszym tygodniu zmarło ponad 300.

Windscale, Wielka Brytania – W październiku 1957 roku w reaktorze przeznaczonym do produkcji plutonu wybuchł pożar. Został ugaszony, ale woda została odprowadzona do płynącej w pobliżu rzeki. Kilka lat później odnotowano dużą liczbę chorób nowotworowych, które pochłonęły życie ponad 300 osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 16.04.2019 16:49

    Gdyby nie priorytet we wszystkim ZYSKU, to mogłyby się wspaniale rozwinąć technologie jądrowe, które są w 100% bezpieczne – tak, są takie – tylko wymagają o wiele większych nakładów materialnych i może czasowych niż te klasyczne, najbardziej opłacalne.

  2. Szaman 17.04.2019 11:54

    @Szwęda
    Gadasz bzdury bo nie wiesz co mówisz.. Jest tak wiele czynników które nawet przy najlepszych systemach zabezpieczeń, mogą się wydarzyć w takiej elektrowni że nigdy nie będzie ona w 100% bezpieczna.
    Ponadto gdyby zastosować WSZYSTKIE te środki to energia atomowa była by tak DROGA że tylko debil by ją produkował w ten sposób mając do dyspozycji technologie które nie niosą ze sobą ŻADNEGO ryzyka dla ludzi i środowiska ;] Już teraz energia atomowa jest jedną z najdroższych tylko nie mówi się o dodatkowych kosztach jakie ponosi społeczeństwo w związku ze składowaniem odpadów, utrzymywaniem miejsc wycieków w tajemnicy, czy też zwiększoną ilością chorób nowotworowych na świcie za których leczenie MY płacimy zarówno swoim zdrowiem i zdrowiem naszych bliskich jak i w podatkach na służbę zdrowia. Podejrzewam że np koszta takiego czarnobyla i fukushimy są tak ogromne że nawet nie do oszacowania i dopiero za 50-100 lat zdołamy zebrać wystarczającą ilość danych aby móc przeprowadzić wstępne szacunki.

  3. Szwęda 21.04.2019 13:22

    Nie, nie gadam bzdur, bo czytałem na ten temat trochę książek, również o atomistyce.
    A wiesz dlaczego te koszty są tak olbrzymie? To jest na podobnej zasadzie jak siłownie wiatrowe – jedna siłownia kosztuje wiele milionów a można by skonstruować i utrzymywać siłownię o takiej samej wydajności za o wiele mniejsze pieniądze. Ale jest tak, że musi tyle kosztować ile kosztuje, a o powodach tego chyba nie muszę pisać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.