Wypadki jądrowe, o których prawie nikt nie wie

Opublikowano: 16.04.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 12

Według wielu ekspertów energia jądrowa ma przyszłość. Jednak proces jej „oswajania” jest nadal w toku, mimo że od ponad pół wieku ludzkość ją zna. Każda tragedia związana z energią jądrową dotyka setek tysięcy ludzi i ma długofalowe konsekwencje.

Goiânia, Brazylia – W 1987 roku Instytut Radioterapii pozostawił bez nadzoru instalację, która wpadła w ręce szabrowników. Na świecącą substancję, która znajdowała się w instalacji, przyszli popatrzeć właściciele stacji odbioru złomu i ich przyjaciele. Wszyscy otrzymali ogromną dawkę promieniowania, a potem, nie wiedząc o niczym, roznieśli je po mieście. W rezultacie ucierpiało ponad 250 osób.

Kysztym, Rosja – Zakład chemiczny „Majak” był wysypiskiem odpadów radioaktywnych. We wrześniu 1957 roku z powodu awarii systemu chłodzenia jeden z pojemników z odpadami eksplodował, wyrzucając substancje promieniotwórcze do atmosfery. Utworzyła się chmura, która osiadła w postaci opadów na powierzchni 500 kilometrów kwadratowych. Ze skażonego obszaru ewakuowano 10 000 osób, w pierwszym tygodniu zmarło ponad 300.

Windscale, Wielka Brytania – W październiku 1957 roku w reaktorze przeznaczonym do produkcji plutonu wybuchł pożar. Został ugaszony, ale woda została odprowadzona do płynącej w pobliżu rzeki. Kilka lat później odnotowano dużą liczbę chorób nowotworowych, które pochłonęły życie ponad 300 osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Gdyby nie priorytet we wszystkim ZYSKU, to mogłyby się wspaniale rozwinąć technologie jądrowe, które są w 100% bezpieczne – tak, są takie – tylko wymagają o wiele większych nakładów materialnych i może czasowych niż te klasyczne, najbardziej opłacalne.

Szaman
Użytkownik
Szaman

@Szwęda
Gadasz bzdury bo nie wiesz co mówisz.. Jest tak wiele czynników które nawet przy najlepszych systemach zabezpieczeń, mogą się wydarzyć w takiej elektrowni że nigdy nie będzie ona w 100% bezpieczna.
Ponadto gdyby zastosować WSZYSTKIE te środki to energia atomowa była by tak DROGA że tylko debil by ją produkował w ten sposób mając do dyspozycji technologie które nie niosą ze sobą ŻADNEGO ryzyka dla ludzi i środowiska ;] Już teraz energia atomowa jest jedną z najdroższych tylko nie mówi się o dodatkowych kosztach jakie ponosi społeczeństwo w związku ze składowaniem odpadów, utrzymywaniem miejsc wycieków w tajemnicy, czy też zwiększoną ilością chorób nowotworowych na świcie za których leczenie MY płacimy zarówno swoim zdrowiem i zdrowiem naszych bliskich jak i w podatkach na służbę zdrowia. Podejrzewam że np koszta takiego czarnobyla i fukushimy są tak ogromne że nawet nie do oszacowania i dopiero za 50-100 lat zdołamy zebrać wystarczającą ilość danych aby móc przeprowadzić wstępne szacunki.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Nie, nie gadam bzdur, bo czytałem na ten temat trochę książek, również o atomistyce.
A wiesz dlaczego te koszty są tak olbrzymie? To jest na podobnej zasadzie jak siłownie wiatrowe – jedna siłownia kosztuje wiele milionów a można by skonstruować i utrzymywać siłownię o takiej samej wydajności za o wiele mniejsze pieniądze. Ale jest tak, że musi tyle kosztować ile kosztuje, a o powodach tego chyba nie muszę pisać.