Wyobraź sobie świat bez pszczół…

Opublikowano: 17.06.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 852

Cały świat zmaga się dziś z kryzysem zapylania, a jego punktem wyjścia są stare poczciwie pszczoły. Dlatego naukowcy na całym świecie pracują nad planem „B”, czyli rozwiązaniem problemu zapylania bez udziału pszczół miodnych.

Populacje pszczół i innych owadów zapylających spadają. Jak podają szacunki, od 1985 roku straty rodzin pszczelich w Europie Środkowej wyniosły 25 proc. W samej tylko Wielkiej Brytanii spadek ten wyniósł 54 proc. Apokalipsa pszczół dotarła i do nas.

Pomimo olbrzymiego zaangażowania naukowców z całego świata nie udało się ustalić, jakie są przyczyny masowego wymierania pszczół. Zdaniem specjalistów mechanizm wywołujący ginięcie pszczół jest bardzo złożony i wynika z namnożenia się różnych czynników, takich jak choroby i pasożyty, zmiany klimatu i rolnictwo przemysłowe. Greenpeace zwraca szczególną uwagę na chemizację rolnictwa i na stosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów.

ŚWIAT BEZ PSZCZÓŁ

Kto ma pszczoły, ten ma miód. Ale gdy pszczół ubywa, brak miodu staje się jednym z najmniejszych problemów. Sęk w tym, że od zapylania zależy los trzech czwartych roślin jadalnych na świecie. A pszczoły są ich głównymi zapylaczami.

Wniosek? Jeżeli nie będzie komu zapylać, to wiele gospodarek światowych po prostu się załamie, a kondycja ekosystemów, rolnictwa i proces produkcji żywności, będą poważnie zagrożone. Ceny produktów rolnych zależnych od zapylania przez owady wzrosną, a warzywa i owoce staną się drogim rarytasem – alarmują ekolodzy. Jak rozwiązać problem zapylania bez udziału pszczół miodnych?

PLAN B

W chińskim powiecie Hanyuan, który słynie z produkcji doskonałych gruszek, drzewa rodzące owoce nie są zapylane przez pszczoły, ale przez ludzi. Jest to związane z faktem, że od połowy lat 80. w Hanyuanie pszczół już praktycznie nie ma.

Pracownicy za pomocą specjalnych pędzelków wprowadzają do żeńskich kwiatów wysuszony pyłek. Z jednej strony ręczne zapylanie zwiększa plony i poprawia jakość owoców. Z drugiej strony – zapylanie przy pomocy pędzelka, chociaż niezwykle skuteczne np. w przypadku upraw domowych, nie przyjmie się na liczących setki hektarów plantacjach. Gdyby cały świat przerzucił się na tego rodzaju praktyki, wiązałoby się to ze znacznym wzrostem cen żywności. Naukowcy szacują, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych ręczne zapylanie kosztowałoby 90 mld dol. rocznie.

ROBO-PSZCZOŁA

A może postawić na technikę? Naukowcy na całym świecie w odpowiedzi na problem wymierania pszczół zaczynają pracować nad zmechanizowanymi odpowiednikami tych owadów. Nad sztuczną pszczołą pracują m.in. specjaliści z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Northeastern, którzy stworzyli RoboBees (Micro Air Vehicles Project) – latającego robota, z mechanizmem pobierania i przenoszenia pyłków, a także z systemami umożliwiającymi kooperację tysięcy takich obiektów.

W tym technologicznym wyścigu biorą udział też naukowcy z Politechniki Warszawskiej, którzy zapowiadają, że ich robo-pszczoła poleci już w wakacje.

Jak będzie wyglądał mechaniczny proces zapylania przez polską robo-pszczołę? Z jednostki sterującej – którą można przyrównać do ula – będzie wylatywać sztuczna pszczoła. Autonomiczny robot stworzy wstępną trójwymiarową mapę, zidentyfikuje kwiaty i przeszkody na danym terenie. Następnie do pracy wyruszy zespół robotów, których zadaniem będzie zapylanie. – tłumaczy dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej. Problem w tym, że przy zapylaniu roboty będą musiały być niezwykle precyzyjne i na tyle ostrożne, żeby nie niszczyć kwiatów ani roślin. Dlatego naukowiec przyznaje, że na początku powstaną jedynie roboty do prac w szklarniach, gdzie łatwiej kontrolować warunki, bo np. brak jest silnego, porywistego wiatru.

Brzmi nierealnie? Mechaniczne owady nadal wydają się być czymś nierzeczywistym i trudno sobie wyobrazić ul wypełniony takimi robotami, ale może warto oswajać się z myślą, że za kilkadziesiąt lat, kiedy będziemy leżeć na ukwieconej łące, to nad naszymi będą latać sztuczne pszczoły…

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. MichalR 17.06.2013 12:07

    Mogę się mylić ale jeśli zrywamy owoc to wkładamy sądzę pracę bardzo podobną do tej którą trzebaby włożyć gdybyśmy chcieli owoc zapylić. Co za tym idzie cena pracy przy owocach wzrosłaby zapewne dwukrotnie. Cena samych owoców sądzę że ze względu na znacznie mniejszą podaż mogłaby wzrosnąć nie bardziej jak czterokrotnie…

  2. ppp 17.06.2013 12:44

    zakładając roboczo że wyginęło 50% pszczół, najwłaściwsze jest oczywiście leczenie przyczyn, ale skoro ich nie znamy, to czy doraźnie nie było by lepiej dwukrotnie zwiększyć ilość rodzin np. poprzez import pszczół z rejonów w których nie wymierają, bądź wymierają w mniejszym stopniu i dopłacać lub jakoś inaczej wspomagać hodowlę?

  3. adambiernacki 17.06.2013 12:49

    Jeśli roboty zastąpią Pszczoły w co nie wierzę to i tak będzie to koniec.

  4. joker0skater 17.06.2013 16:45

    Więcej chemii w żywności, mniej pszczół, mniej zdrowia, nowotwory, to wszystko idzie w złą stronę.

  5. Jedr02 18.06.2013 20:59

    Prawde mówiać nawet jak wyginą pszczoły mamy przecież kilkanaście % bezrobotnych 😛 niech biegają i zapylają. Mamy więźniów na utrzymaniu państwa, niech w zamian zapylaja.

    Ale tak poważniej mówiąc, to można sobie zobaczyć co powoduje rozumne wprowadzanie technologii w otoczenie i próby kontrolowania nad naturą. Człowiek sobie wymyślił różne pestycydy by zwiększać plony i zyski, a tu wychodzi że długofalowo może stracić, bo zyski będą mniejsze niż straty z powodu musu opłacania sztucznego zapylania. Ciekawe jakie jeszcze konsekwencje merdania na ślepo w środowisko będą nas czekały. Póki co są to głównie rzeczy dosyć łatwo odwracalne, albo które da się obejść. Ale jak będą się bawić tak, to się jeszcze okaże że scenariusze filmowe z wybitą ludzkością i zakładania od nowa cywilizacją będą miały w sobie coś proroczego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.