Wynocha USA, wynocha NATO!

Opublikowano: 18.11.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1795

W Atenach, w 46. rocznicę strajku studentów Politechniki Ateńskiej przeciwko juncie czarnych pułkowników w 1973 roku, odbywają się antyamerykańskie demonstracje.

W 1973 roku strajk studentów Politechniki Ateńskiej przeciwko juncie czarnych pułkowników został brutalnie stłumiony, ale doprowadził do jej upadku. Rocznica strajku obchodzona jest każdego roku, uroczystości trwają trzy dni. Mieszkańcy Aten, politycy składają kwiaty i wieńce pod pomnikiem na terenie Politechniki. Trzydniowe obchody kończą się marszem pod amerykańską ambasadę.

Grecy winią USA o wspieranie junty w latach 1967-1974. Tradycyjnie w rocznicę strajku studenci w ciągu dnia przychodzą pod ambasadę Stanów Zjednoczonych z zakrwawioną grecką flagą, a wieczorem odbywa się masowa demonstracja.

Kilkuset studentów przyniosło zakrwawioną flagę Grecji pod ambasadę USA. Po odśpiewaniu greckiego hymnu, młodzi ludzie rozeszli się. Odbyła się też masowa demonstracja z okazji rocznicy strajku.

Demonstranci nieśli antyamerykańskie hasła i skandowali „Wynocha USA, wynocha NATO”. Demonstracja odbyła się przy wzmocnionych środkach bezpieczeństwa. W ciągu dnia autobusy policyjne zablokowały dostęp pod parlament i ambasadę USA.

Porządku pilnowało około 5 tys. policjantów, w tym siły specjalne policji. Nad Atenami krążył śmigłowiec, a także dron, który monitorował sytuację z powietrzna. Takie środki bezpieczeństwa podjęto w związku z obawami przed zamieszkami, które mogli zainicjować anarchiści niezadowoleni z ostatnich działań władz. W szczególności rząd zezwolił policji na wchodzenie na teren uniwersytetów, które po obaleniu junty wojskowej korzystały z prawa do „azylu uniwersyteckiego” i organy ścigania nie miały tam wstępu. Główne siły policji skoncentrowano w dzielnicy Exarchia, która nieustannie staje się areną starć anarchistów z policją.

Ambasada Stanów Zjednoczonych 15 listopada, w przeddzień masowych protestów, wydała ostrzeżenie dla Amerykanów, zalecając im, aby nie przebywali w pobliżu masowych protestów niedaleko amerykańskiej misji dyplomatycznej w Atenach i konsulatu generalnego w Salonikach.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ