Wynaleziono urządzenie do pozyskiwania wody na pustyni

Opublikowano: 12.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 724

Czy kryzys związany z czekającym nas deficytem wody właśnie został zażegnany? Profesor chemii, Omar Yaghi z Uniwersytetu California w Berkeley, wraz z zespołem inżynierów opracował urządzenie do pozyskiwania wody w najbardziej ekstremalnych, pustynnych warunkach.

Sekret wynalazku tkwi w materiale, z którego został wykonany. Twórcy nazwali go strukturą metaloorganiczną (MOF). Jest to porowaty system na bazie cyrkonu, który podczas schładzania temperatury otoczenia, niczym gąbka absorbuje z niego cząsteczki wody. Wraz ze wzrostem temperatury, woda osadza się na ściankach urządzenia. W ten sposób może ono zebrać 100 g wody na 1 kg masy maszyny w trakcie jednego cyklu dzień-noc.

Wynalazek został opracowany w zeszłym roku, a od tego czasu był testowany w różnych warunkach na całej Ziemi. Niedawno opublikowano raport z jego użytkowania w czasopiśmie naukowym “Science Advances”. Artykuł przedstawia specyfikację nowej generacji MOF-303, opartej na aluminium, dzięki której produkcja urządzeń jest tańsza.

Według twórców, urządzenie jest tańsze aż 150 razy, a przy tym zbiera dwa razy więcej wody. Jakby tego było mało, wynalazek działa zasilany wyłącznie energią słoneczną. Możemy więc pozyskiwać wodę nawet na pustyni. Obecnie właściciele chcą skomercjalizować swój twór – w tym celu uruchomiono już kilka start-upów.

Autorstwo: Scarlet
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 12.06.2018 17:23

    Chyba niczego nie wynaleziono, bo wodę na pustyni to można już było pozyskiwać za pomocą jakichś rupieci i śmieci już bardzo dawno temu.

  2. polach 12.06.2018 18:59

    Wynaleziono – wodę z aluminium na pustyni:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.