Wymieranie gatunków w oceanach przyspiesza

Opublikowano: 25.03.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 650

Gatunki żyjące w symbiozie tworzą zwykle najlepiej zrównoważone, ale także najdelikatniejsze ekosystemy morskie. Należą do nich na przykład rafy koralowe, które obecnie znajdują się w dużym zagrożeniu, a jednocześnie proces ich regeneracji jest wyjątkowo powolny. Jak się okazuje, wymieranie koralowców może pociągnąć za sobą znikanie z powierzchni Ziemi znacznie większej ilości gatunków. Są one bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury, poziom wody i mechaniczne uszkodzenia. Ich wyginięcie może doprowadzić do utraty kolejnych gatunków.

Naukowcy z dwóch brytyjskich uniwersytetów opublikowali badania dotyczące różnorodności biologicznej w rodzinie krewetek. Wiele gatunków krewetek morskich żyje w silnej symbiozie z szeregiem innych gatunków, na przykład z koralowcami. Symbiozy w ekosystemach morskich są najczęściej spotykane w płytkich skupiskach raf. Naukowcy ostrzegają, że rosnący poziom morza ma poważny wpływ na krewetki, w ostateczności mogąc prowadzić nawet do ich całkowitego wymarcia.

Matthew Wills, profesor paleobologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Bath twierdzi, że nie zdajemy sobie sprawy z wagi czasów, w których żyjemy – stając się nieświadomymi świadkami największego do tej pory wymierania gatunków od czasu wyginięcia dinozaurów.

„Zdumiewająco niewiele wiemy na temat fizycznych i biologicznych sił, które kształtują wzorce globalnej różnorodności biologicznej” – twierdzi naukowiec – „Powstanie różnorodności wśród gatunków wymaga procesów ewolucyjnych, które trwają przez miliony lat, ale ich lawinowe ginięcie jest nieproporcjonalnie szybsze. Dlatego musimy zrozumieć mechanizmy, które kierują tymi zmianami i starać się im zapobiec”.

Badacze sądzą, że obecnie trzeba przeprowadzać jak najwięcej badań, które umożliwią przewidywanie skutków zmian środowiskowych, które powoduje człowiek, zanim będzie za późno.

Autorstwo: Scarlet
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.