Wylesianie Amazonii widać nawet z kosmosu

Opublikowano: 24.09.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 702

Amazonia to największy na świecie las, który bywa nazywany płucami Ziemi. Niestety dżungla ta znika w szybkim tempie, karczowana i wypalana w celu przekształcenia jej w pola uprawne.

Wylesianie Amazonii odbywa się zwykle w bardzo brutalny sposób. Połacie lasu są po prostu wypalane. Dzięki temu w Brazylii uzyskuje się w ten sposób dla rolnictwa duże obszary wysokiej klasy ziemi.

Problem jednak w tym, że skala przeobrażeń dżungli w pola uprawne jest niepokojąco duża. Pożary Amazonii trwają prawie cały czas, a dym widoczny jest nawet z kosmosu. Udokumentowali to ostatnio astronauci znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Powyższe zdjęcie przedstawia proces wylesiania Amazonii w praktyce, widziany z okien ISS 19 sierpnia 2014 roku. Wygląda na to, że ma to związek z pozyskiwaniem ziemi ornej w okolicy drogi BR-163, prowadzącej przez stan Mato Grosso, w kierunku Rio Crepori.

Dzięki ziemi z wylesiania Brazylia przeżyła wielki boom rolniczy. W latach 2001 do 2004 areał uprawny zwiększył się o 3,6 miliona hektarów. W samym Mato Grosso wzrost plantacji wyniósł 540 tysięcy hektarów. Obecnie ekolodzy szacują, że powierzchnia Amazonii zmniejszyła się od XX wieku o 22% i w ciągu ostatnich kilku lat tempo wylesiania w niektórych miejscach wzrosło o 10%.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. kozik 24.09.2014 11:26

    Może z Amazonii nasi koloniści zrobią kolejną Saharę. W Polsce średnio z 1ha niezabezpieczonego gruntu spływa do morza ok. 360ton gleby urodzajnej rocznie, a nie mamy takich opadów, jak w Amazonii.

  2. elektra 24.09.2014 11:49

    przecież Amazonia to zielone płuca ziemi, bez niej nie będzie nas, chyba ktoś chce zagłady ludzkości.

  3. pablitto 24.09.2014 12:05

    ojtam – przecież to tylko ekologiczno-lewacka propaganda!
    Amazonia to tylko pionek w grze, a jacyś ekoterroryści robią jakieś fake’owane zdjęcia z kosmosu!

    Palmy naszym polskim eko-węglem, rżnijmy i palmy lasy, kupujmy masę gadżetów z olejem palmowym, kupujmy mega-plazmy i masę jakże potrzebnego nam złomu do obejrzenia najnowszego klipu Dżastina Bibera, a ekoterrorystów pod sąd polowy!

    aha – nie oszczędzajcie energii – przecież wg. ekonomistów polska gospodarka na tym traci! Nie możemy pozwolić sobie na takie marnotrawstwo! (bo kto będzie ściągał wówczas od was VATy, akcyzy i i nne characze od przepalanego hajcu!)

    ;p

  4. BrutulloF1 24.09.2014 16:13

    Jakby pani elektra oglądała Cejrowskiego to by wiedziała, że za produkcję tlenu netto odpowiadają oceany a nie rośliny.

  5. pablitto 24.09.2014 21:07

    @ BrutulloF1

    Ja wiem, ze Cejrowski to spoko gość, ale nie słyszałem, by miał jakieś osiągnięcia z dziedziny chemii, fizyki czy klimatologii…

    To może zróbmy “mały” eksperyment – wyrżnijmy wszystkie lasy na Ziemi, i zobaczmy czy ta “teoria” działa ;p
    a zresztą – po co nam lasy? A naszym dzieciom – też po co im to?
    ;p

  6. Janusz Korczyński 25.09.2014 09:52

    @BrutulloF1

    Cejrowski ma rację. Oceany, a właściwie pewne żyjątka produkują tlen do naszej atmosfery w ogromnych ilościach. Tylko, że z tlenku żelaza, a nie dwutlenku węgla…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.