Wykluczenie komunikacyjne wciąż ogranicza prawa obywateli

Opublikowano: 08.10.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1524

PiS od dawna chwali się, że pod jego rządami przystąpiono do naprawy jednego z podstawowych błędów poprzedniej władzy – powszechnego wykluczenia komunikacyjnego. Jak się okazuje, chwalić się za bardzo nie ma czym.

Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek, zwrócił się z obszerną interwencją do ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotycząca wciąż trwającego wykluczenia transportowego mieszkańców terenów wiejskich. „Na podstawie liczby skarg wpływających do RPO po wejściu ustawy w życie nie można jednak stwierdzić, że problem wykluczenia komunikacyjnego rozwiązano” – czytamy na stronie RPO.

Po zbadaniu sytuacji w tej dziedzinie okazało się, że pandemia doprowadziła do bankructw wiele przedsiębiorstw, państwowych i prywatnych, które zapewniały mieszkańcom wsi i małych ośrodków jako taki kontakt ze światem. Teraz te możliwości zniknęły. Ludzie, w szczególności gorzej uposażeni, niepełnosprawni i seniorzy, są pozbawieni możliwości przemieszczania się w sposób, który narusza ich, podkreśla RPO, prawa konstytucyjne. Pamiętać bowiem trzeba, że możliwość korzystania z transportu publicznego, to nie tylko kwestia samej przejażdżki. To też utrudnienie w dostępie do opieki medycznej, nauki, godnego poziomu życia itp. Rzecznik w swym wystąpieniu wskazuje na artykuły 52 ust. 1, 68 ust. 1, art. 69, art. 70 ust. 1 i art. 30 Konstytucji.

Prof. Marcin Wiącek wskazał, że wykluczenie transportowe było najczęściej podnoszonym problemem podczas spotkań RPO z obywatelami od 2015 roku.

Zaniechania w kwestii walki z wykluczaniem transportowym, to rezygnacja państwa z jego obowiązków, nałożonych prawem w sprawie transportu publicznego, przy jednoczesnym braku określenia praw, jakie w tej dziedzinie przysługują obywatelom.

Dlatego też RPO zasugerował, by prawa transportowe obywateli były określone ustawowo. Chodzi o gwarancje połączenia z siedzibą gminy.

Ciekawe, czy i w jaki sposób rząd odpowie na wystąpienie RPO, które po pierwsze udowadnia, że rząd Zjednoczonej Prawicy wcale nie rozwiązał problemu wykluczenia transportowego, wbrew obietnicom, a po drugie, przedstawia konkretne rozwiązania tego problemu.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Zdjęcie: Remigiusz Okraska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.