Wykluczenie chińskich firm to „polityczna manipulacja”

Opublikowano: 22.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 997

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Kanadzie wydała oświadczenie, w którym nazwała zakaz udziału Huawei i ZTE w pracach nad kanadyjskimi sieciami 5G „polityczną manipulacją”. Rzecznik prasowy ambasady dodał, że chiński rząd podejmie wszystkie niezbędne środki, by mieć pewność, że prawa Huaweia są chronione. „Strona chińska wyraża swoją zdecydowaną dezaprobatę. Pragniemy podkreślić, że błędne działania strony kanadyjskiej zaszkodzą interesom Kanady i jej wizerunkami na arenie międzynarodowej. Chiny przeanalizują tę sprawę dogłębnie i poważnie, i podejmą wszelkie niezbędne środki, by bronić praw i uzasadnionych interesów chińskich przedsiębiorstw”.

Ambasada podkreśliła, że zarówno Huawei, jak i ZTE mają bardzo dobre notowania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich sieci. Jej zdaniem decyzja Kanady o wykluczeniu obu firm nie jest poparta żadnymi dowodami.

Rząd federalny, po latach odwlekania decyzji, ostatecznie zakazał wykorzystywania produktów i usług Huawei i ZTE podczas budowy kanadyjskiej sieci 5G, uzasadniając to obawami o bezpieczeństwo narodowe. Minister innowacji, Francois-Philippe Champagne, powiedział, że decyzja zapadła po analizie przeprowadzonej przez agencje bezpieczeństwa i konsultacjach z partnerami. Kanada była ostatnim krajem z grupy Five Eyes, która nie wprowadziła zakazu obejmującego chińskie firmy.

Krytycy zaangażowania chińskich firm w kanadyjskie projekty związane z 5G podkreślają, jak w Chinach działa prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Prawo wymaga od firm współpracy i dzielenia się informacjami z chińskim wywiadem. Huawei jest niezależnym przedsiębiorstwem, ale chińskie służby wywiadowcze w każdej chwili mogą wymagać od niego zbierania danych.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.