Wykłady Żebrowskiego zakazane w norweskich parafiach

Opublikowano: 21.02.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 469

Spotkania znawcy antykomunistycznego podziemia Leszka Żebrowskiego w Norwegii spowodowały, iż tamtejsze katolickie parafie otrzymały zakaz organizacji wydarzeń o charakterze politycznym. Akcję przeciwko wolności słowa zorganizowali norwescy antyfaszyści przy udziale mieszkających w tym kraju działaczy Komitetu Obrony Demokracji.

O odwołaniu spotkań z Żebrowskim z radością pisze dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”. Znawca dziejów antykomunistycznego podziemia miał już dwukrotnie spotkać się z Polakami mieszkającymi w Norwegii, a jego wykłady były organizowane w październiku ub.r. w salach parafialnych w Drammen i Stavanger, gdzie działa duszpasterstwo Polaków. Kolejne wydarzenie z udziałem Żebrowskiego miało odbyć się wczoraj w katedrze św. Olafa w Oslo, ale zostało odwołane po protestach tamtejszych lewicowych środowisk.

Norweskie media informują, że wykłady Żebrowskiego spowodowały zaostrzenie warunków dotyczących organizacji spotkań w katolickich parafiach w całym kraju. Biskup Bernt Ivar Eidsvig wydał w tej sprawie instrukcję, w której napisał, że na terenie Kościołów w Norwegii doszło do spotkań o charakterze politycznym z udziałem „osoby o ekstremalnie prawicowych poglądach”, a tymczasem Kościół katolicki nie powinien dopuścić, aby „”w jego pomieszczeniach prezentowane były poglądy sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi”.

Jak informuje gazeta Adama Michnika, protesty przeciwko wykładom Żebrowskiego miały zacząć się od internetowego wpisu jednego z Norwegów, któremu odpisała lokalna działaczka Komitetu Obrony Demokracji. Miała ona napisać, że „polski Kościół od dawna wspiera skrajną prawicę”, a następnie w sieciach społecznościowych rozpoczęto kolportowanie opinii o Żebrowskim autorstwa stowarzyszeń Nigdy Więcej i Otwartej Rzeczpospolitej oraz Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.

Na podstawie: Wyborcza.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.