Wyjaśniono przyczyny drastycznego spadku populacji wróbli

Opublikowano: 13.04.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2120

Ornitolodzy twierdzą, że w ostatnich latach drastycznie spadła liczba wróbli. Proces ten obserwują naukowcy nie tylko w Polsce, ale także w Indiach, Ameryce Północnej i w wielu innych krajach.

Zdaniem naukowców radykalne zmniejszanie się populacji tych popularnych ptaków jest to wypadkowa kilku czynników. Po pierwsze, baza pokarmowa ulega wyczerpaniu z powodu zmniejszenia liczby owadów. Po drugie, coraz mniej jest dogodnych miejsc do gniazdowania (rosną budynki wielopiętrowe w miastach, ale tworzenie gniazd jest na nich bardzo niewygodne). Po trzecie, we krwi ptaków coraz częściej znajdują się pasożyty.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że rośnie liczba drapieżnych zwierząt i ptaków, których ofiarami są wróble. Innym powodem spadku liczebności populacji wróblowatych jest zmiana wzorców kształtowania krajobrazu. Zamiast drzew i krzewów, niezbędnych wróblom, w osadach coraz częściej zarządzają tylko rabatami i trawnikami.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. bboyprezes 13.04.2022 12:02

    To u mnie stado wróbli w ogrodzie 🙂

  2. donkey 13.04.2022 15:07

    Dokarmiam te maluchy przez zimę, bo wiem że jest ich coraz mniej.
    Inteligentne i miłe stworzenia. 🙂

  3. Dandi1981 14.04.2022 09:50

    Uprzemyslowienie rolnictwa ktore hoduje masy zwierzat w zamknieciu gdzie wroble nie maja dostepu tak zawsze cos skubnely jak gospodarz dokarmial swoje ptactwo sypiac ziarna dla drobiu na zewnatrz . Dzis drob jest trzymana w ciemnicach a karmiony pasza z antybiotykami nie nasionami, gdy wroble to jadly wazyly by po pol kilograma.
    A jeden taki gospodarz z 10 tys kurczakow likwiduje 1000 tradycyjnych gospodarstw gdzie bylo pare kurek czy kaczek ktorym te nasiona byly sypane na swiezem powietrzu. W przyrodzie to dostepnosc pozywienia swiadczy o wielkosci populacji stad zamiast covida ktory mial zredukowac liczbe populacji mamy teraz wojne a z nia inflacje i glod.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.