Wydrukują wątrobę

Opublikowano: 28.12.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 581

Już w przyszłym roku może pojawić się pierwszy ludzki organ wewnętrzny wykonany za pomocą druku 3D. Firma Organovo zapowiada, że w przeciągu najbliższych 12 miesięcy zaprezentuje uzyskaną w ten sposób wątrobę. Podobnie jak inne obiekty wyprodukowane za pomocą drukarki także i tutaj proces będzie odbywał się dzięki nakładaniu warstwa po warstwie odpowiedniego materiału – w tym przypadku żywych komórek. Największym wyzwaniem będzie zapewnienie komórkom tlenu i pożywienia, bez których mogą umierać jeszcze zanim zakończy się proces drukowania.

Organovo zapewnia, że poradziła sobie z tym problemem. Przedstawiciele firmy poinformowali, że potrafią wydrukować odpowiednie naczynia, dzięki którym przez co najmniej 40 dni można utrzymać przy życiu tkankę wątroby o grubości 500 mikrometrów. To grubość około 5 kartek papieru.

W wątrobie występuje wiele różnych typów komórek. Organovo potrafi drukować hepatocyty, łączyć fibroblasty i komórki śródbłonka. Stworzenie funkcjonującego ludzkiego organu będzie wielkim krokiem naprzód w rozwoju technologii medycznych.

Wątroba Organovo nie będzie przeznaczona do transplantacji. Zostanie ona wyprodukowana po to, by testować na niej lekarstwa i prowadzić badania. Jeśli przemysł farmaceutyczny będzie miał dostęp do organów uzyskanych z drukarek będzie w stanie szybciej i taniej testować leki. Kwestie kosztów i czasu odgrywają olbrzymią rolę. Dość wspomnieć, że opracowanie nowego leku kosztuje średnio około miliarda dolarów i trwa kilkanaście lat.

Organovo ani słowem nie wspomina o ewentualnym drukowaniu organów do przeszczepów. Na razie będziemy z zapartym tchem czekać na obiecaną pierwszą wątrobę. “Jest zbyt wcześnie, by spekulować na temat wachlarzu zastosowań technologii inżynierii tkankowej czy też jej skuteczności” – mówi Mike Renard, wiceprezes ds. działalności komercyjnej w Organovo. Na te pytania mogą odpowiedzieć tylko kolejne prace nad rozwojem technologii oraz ewentualne testy kliniczne i zatwierdzenie jej przez Agencję ds. Żywności i Leków. Testy i procedury urzędnicze związane z dopuszczeniem wydrukowanych organów do użytku mogą trwać od 3 do 10 lat.

Obecnie w samych tylko Stanach Zjednoczonych na przeszczepy różnych organów czeka 120 000 osób. Ci, którzy się doczekają muszą przez całe życie zażywać leki zapobiegające odrzuceniu organu. Jeśli w przyszłości możliwe będzie drukowanie organów z komórek macierzystych pacjenta, problem odrzucenia zniknie.

Methuselah Foundation, niedochodowa organizacja wspierająca rozwój medycyny regeneracyjnej ogłosiła, że przyzna milion dolarów temu, kto jako pierwszy zaprezentuje w pełni funkcjonalną wydrukowaną ludzką wątrobę. Fundacja zauważa, że medycyna regeneracyjna jest przyszłością opieki zdrowotnej, jednak obecnie jest ona niedofinansowana. W USA przeznacza się na nią mniej niż 500 milionów dolarów rocznie. Tymczasem na badania nad nowotworami wydaje się 5 miliardów USD, a nad HIV/AIDS – 2,8 miliarda dolarów.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PC World
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. biedak 28.12.2013 23:15

    Czyli za kilkadziesiąt lat będzie można sobie wydrukować kobietkę do wiadomych celów, zamiast mózgu elektronika, żeby była posłuszna. Co ja gadam, jaką kobietę… Będzie można sobie wydrukować całą armię ludzi wspieranych elektroniką, aby byli silniejsi, szybsi i bardziej wytrzymali.

    Technologia wkracza na poziom, do którego homo sapiens jeszcze nie dorośli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.