Wydawcy prasy chcą zmusić gigantów do płacenia

Opublikowano: 20.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1072

Wydawcy prasowi naciskają na Unię Europejską w sprawie wprowadzenia zupełnie nowych przepisów. Miałyby one zmusić gigantów technologicznych do zapłaty za publikowane przez nich fragmenty artykułów prasowych. Rozwiązanie tej kwestii miałoby być wzorowane na prawie przyjętym przed kilkoma dniami przez australijskie władze.

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła wstępne założenia regulacji rynku cyfrowego. Projekt przewiduje, że na amerykańskie firmy technologiczne będzie można nałożyć grzywnę w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu. Będzie ona grozić właśnie za naruszenie unijnych regulacji, choć zdaniem europejskich wydawców prasowych to za mało.

Domagają się oni bowiem wprowadzenia do przepisów dodatkowej klauzuli. Zobowiązywałaby ona Facebooka czy Google do płacenia wydawcom prasowym za fragmenty artykułów prasowych, które wykorzystywane są przez platformy cyfrowe. Ponadto UE miałaby doprowadzić do arbitrażu, którego wynik byłby wiążący dla obu stron.

Wydawcy chcą wzorować się na prawie przyjętym w tym tygodniu przez parlament Australii. Nakłada ono obowiązek podzielenia się zyskami z wydawcami przez firmy technologiczne. W odwecie Facebook zablokował zresztą możliwość publikowania treści informacyjnych na swojej platformie.

Sama Bruksela twierdzi, że proponowane przez nią zmiany różnią się od regulacji przyjętych przez Canberrę. Unijna reforma praw autorskich, która ma zostać wprowadzona do prawa krajowego państw członkowskich, już przynosi bowiem rezultaty. Koncerny technologiczne w ostatnim czasie podpisały więc szereg umów z wydawcami prasowymi we Francji.

Na podstawie: Bloomberg.com, Biznes.interia.pl, TheHindu.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.