Wyciekły kody do systemu wyborczego

Opublikowano: 09.10.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1111

Jak donosi jeden z członków komisji wyborczej w Ottawie kodami do informatycznego system wyborczego (login + hasło) dysponują tam osoby nieupoważnione.

Nie wiadomo dlaczego logami i hasłami rozporządza (i ma wgląd) Ambasador RP (lub jeden z Konsuli) w Ottawie, a nie Przewodniczący Komisji Wyborczej – co jest złamaniem prawa wyborczego i procedur tajności. Jest też wykluczeniem Przewodniczącego KW z nadzoru nad zgodnością danych, przesyłanych do PKW w Polsce, z protokołem (wynikami) głosowania podpisanym przez członków komisji. Sprawa jest skandaliczna, ponieważ – jak donoszą informatorzy NE – Ambasador otrzymał te loginy nie z PKW ale z polskiego MSZ. Tymczasem tylko PKW mające stać na straży praworządności i wiarygodności wyborów ma prawo dysponować loginami i hasłami do informatycznego systemu liczenia głosów, celem przekazania (bezpośrednio lub za pośrednictwem OKW) w zalakowanych kopertach do poszczególnych komisji. Jeżeli dysponentem jest MSZ to oznacza to rażące złamanie prawa wyborczego i wyciek kodów do osób nieupoważnionych.

MSZ jest ważną częścią administracji rządowej, żywo zainteresowanej wynikami wyborów. Równie dobrze dostęp do loginów i haseł mógłby otrzymać sam Donald Tusk.

Po tym doniesieniu zrobiliśmy rozpoznanie jak wygląda ta sprawa w innych okręgach zagranicznych i wygląda na to, że szeroko stosowaną praktyką jest, że za pośrednictwem MSZ dysponentami loginów i haseł do systemu wyborczego są miejscowe służby dyplomatyczne, a w szczególności Konsulowie i Dyplomaci nie będący ani przewodniczącymi ani członkami komisji wyborczych, za to bezprawnie mający wgląd w wyniki i odpowiadający za ich dygitalizację czyli dokonujący wprowadzenia wyników do systemu.

Warto więc zadać pytanie PKW – czy to prawda, że zostały udostępnione kody do systemu osobom nieupoważnionym? A jeśli tak, to: czyja to był decyzja? Na jakiej podstawie prawnej? Kto ze strony MSZ odpowiada za podjecie decyzji o działaniu poza uprawnieniami? Kto od kogo w MSZ dokładnie otrzymał kody, kto komu przekazał, kto mógł się z nimi zapoznać, a kto nie i kto ostatecznie dokonywał logowań, w czyjej obecności i kto pod czyim nadzorem dokonywał wprowadzenia wyników do systemu? Kto z PKW odpowiada za bezpieczeństwo informacji i jaka jest gwarancja wiarygodność wyników zgłoszonych przez ośrodki zagraniczne do PKW przy tak skandalicznym złamaniu prawa wyborczego? Kiedy PKW zamierza złożyć wyjaśnienia w tej sprawie i jakie działania w związku z niniejszym publicznym doniesieniem podejrzenia popełnienia przestępstwa ma zamiar podjąć?

Rzecz domaga się pilnego sprawdzenia środkami niedostępnymi dla dziennikarzy obywatelskich.

Czekamy na szybką reakcję właściwych służb.

Źródło: Nowy Ekran


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

18 komentarzy

 1. Elyon 09.10.2011 09:00

  Jeszcze jeden powód by Sąd Najwyższy uznał wybory za nieważne.

 2. rafalnam 09.10.2011 12:16

  ale Wy mnie bawicie

 3. Kerry 09.10.2011 12:23

  Sam już sie nie zabawiasz?

 4. rafalnam 09.10.2011 12:29

  Wy naprawde wierzycie w fałszowanie wyborów?

 5. 8pasanger 09.10.2011 12:35

  rafalnamie przypominam ,że wg badań CBOS 72%Polaków uważa,że Polska nie jest demokratycznym państwem.W tym kontekście nasza wiara w uczciwość wyborów może zbliżać się do wiary np.:w uczciwość polityków.A demokracja przedstawicielska widać ,że jako system trzeszczy.

 6. Delite 09.10.2011 12:54

  To już przegięcie! Teraz to już na 99% widać że wyniki wyborów będą równo zmanipulowane.

  (Pozostała część komentarza usunięta z powodu naruszenia ciszy wyborczej – jawne deklarowanie na kogo głosować.)

 7. LeeFu 09.10.2011 13:31

  Gwarancji prawa i legalnosci nie ma juz zadnych.. Mafia polityczna dopuszcza sie zdrady na kazdym gruncie organow panstwowych..Te wybory jak i wszystkie poprzednie to kolejna smieszna farsa i jak znamy zycie, nikt za to nie odpowie 🙁 Smuta nadchodzi smuta… Kraju odzyskac sie juz nie uda.Pz

 8. FFF 09.10.2011 15:56
 9. Szeryf 09.10.2011 20:32

  Oczywiście, bo dzięki dostępowi do tego systemu da się sfałszować wybory. Już to sobie wyobrażam. Jest takie okienko z liczbami głosów i procentowym udziałem. Obok niego jest m.in. przycisk “edytuj”. Klikamy go i możemy wpisać ręcznie wyniki dla każdej partii.
  Proszę was:) Każda komisja liczy głosy oddzielnie i wywiesza w formie papierowej wyniki. Nawet gdyby można było w jakiś sposób zedytować te dane w systemie, to przecież one podlegają weryfikacji dzięki “papierowym” źródłom.

  Już pomijam fakt, że artykuł napisany na podstawie jakichś niejasnych przesłanek bez wskazania dokładniejszych źródeł. Czekam na oficjalny komunikat odpowiednich instytucji, a nie zależnej platformy blogerskiej.

 10. firestarter 09.10.2011 21:14
 11. Hanah 10.10.2011 13:26

  Teraz to te pytania do PKW lub MSZ możemy sobie podarować bo przegłosowana przez PO ustawa o dostępie do informacji publicznej daje im prawo do nieudzielanie odpowiedzi na jakiekolwiek pytania, oczywiście dla dobra kraju!!!

  @Olgierd
  Mam nadzieję, że twoja Parada Oszustów dowali tobie jeszcze i będziesz bardzo żałował swej decyzji! Zastanawiam się czy takich głupków gdzieś sieją czy oni sami się rodzą? Wyrzuć TV bo robi tobie straszną krzywdę!

 12. firestarter 10.10.2011 14:26

  Hanah, nie złość się! Niestety nie wszyscy jeszcze wiedzą, że żyją w iluzji… ale to w zasadzie ich problem – jeśli chcą łykać tylko i wyłącznie łatwostrawne przekazy medialne a la tefałen, to osobiście życzę co najwyżej niestrawności (bo nie jestem katem;) … a im później się wybudzą, tym większa kaka uzbiera się tuż za ich zwieraczami i cóż… czy im tego życzę czy nie… będzie bolało…

 13. Szeryf 10.10.2011 21:58

  @Hanah: Piszesz nieprawdę.
  Ustawa faktycznie przewiduje ograniczenie dostępu do informacji publicznej “ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa”, ale nie w każdej sytuacji, a tylko w dwóch:
  1) gdy udzielenie informacji osłabiłoby zdolność negocjacyjną Skarbu Państwa w procesie gospodarowania jego mieniem albo zdolność negocjacyjną Rzeczypospolitej Polskiej w procesie zawierania umowy międzynarodowej lub podejmowania decyzji przez Radę Europejską lub Radę Unii Europejskiej;
  2) gdy udzielenie informacji utrudniłoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Skarbu Państwa w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym

 14. AnnaLiza 10.10.2011 23:57

  Jesteście śmieszni! Co mają kody dostępu do wyników wyborów? I tak spłyną do PKW oryginały protokołów i wynik będzie wiadomy! Afera na wyrost!!!
  Jak PiS przegrywa to doszukujecie się afer???

 15. norbo 11.10.2011 01:36

  @Szeryf, jak dla mnie punkt pierwszy jest cholernie mglisty… co to jest ‘zdolność negocjacyjna w procesie gospodarowania mieniem’?

  Będzie (nie)stosowny dowcip…

  – Dlaczego rząd nie poinformował opinii publicznej o ‘tajnych więzieniach’ CIA w Polsce?
  – Ujawnienie tej informacji w sposób znaczący wpłynęłoby na zdolność negocjacyjną skarbu państwa…
  – Jak to?
  – Strona amerykańska jednoznacznie zaznaznaczyła, że mają to być ‘placówka tajna’, gdybyśmy ujawnili te informacje to z pewnością nie udałoby się wynegocjować korzystnych warunków najmu…

  😀

  … wcale nie śmieszne…

 16. Szeryf 11.10.2011 10:06

  @norbo: możliwe że masz rację 🙂

 17. Czejna 11.10.2011 10:57

  Wszyscy szczebioczacy o braku uchybien, o braku przekretow i klamstw, czy tez, ze sa akceptowalne jestescie w stanie powiedziec, ze nasze panstwo z PO na czele dziala uczciwie zgodnie z litera prawa? Skoro z waszej perspektywy nic sie zlego nie stalo i nie dzieje, to znaczy, ze… zyjemy juz na teczowej wyspie halucynacji. Ale odjazd, a jaki bedzie potworny zjazd. 😉

 18. Hanah 12.10.2011 19:13

  @Szeryf

  mówię właśnie o tym o czym wspomniał norbo w pkt.19 – obecna władza odwoła się do tej ustawy zawsze kiedy nie będzie miała ochoty “zwierzać się obywatelom” ze swych poczynań! Ty mi nie przytaczaj definicji bo to co jest napisane ma się do realiów nijak i trzeba patrzeć jakie niesie za sobą niebezpieczeństwa, a nie zakładać, że wszyscy będą się uczciwie do zapisu stosowali. Zresztą nie-rząd PO ma wiele powodów by nie odpowiadać na pytania i zasłonić się przepisami (choćby łupki, katastrofa smoleńska, sprzedaż filarów naszej gospodarki, inwestor z Kataru, afery i wiele wiele innych)
  Władzy trzeba patrzeć na ręce i wszelkie takie zapisy na ich korzyść są niebezpieczne, ale to wyraźnie pokazuje jak władza oddziela się od ludzi – ustawy, zapisy, wojsko i służby mundurowe !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.