Wyciąg z mniszka lekarskiego blokuje wiązanie białek kolców SARS-COV-2

Opublikowano: 22.07.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3089

Badanie niemieckiego zespołu badawczego wykazało, że mniszek lekarski (Taraxacum officinale) może blokować wiązanie białek kolców wirusa SARS-COV-2 z receptorami w ludzkich komórkach płuc i nerek. Wodny ekstrakt z mniszka lekarskiego, pobrany z suszonych liści rośliny, był skuteczny przeciwko białku kolcowemu D614 i wielu zmutowanym szczepom wirusa, w tym D614G, N501Y, K417N i E484K.

Ku ich zaskoczeniu, mniszek lekarski blokował interakcje białko-białko między podjednostką S1 białka kolczastego a ludzkim receptorem powierzchniowym ACE2. Efekt ten był dostrzegalny również w zmutowanych białkach kolczastych z wariantów brytyjskiego (B.1.1.7), południowoafrykańskiego (B.1.351) i brazylijskiego (P.1). Ekstrakt z mniszka lekarskiego zapobiegał przyczepianiu się cząstek SARS-CoV-2 do komórek płuc i zatrzymywał proces zapalny zwany wydzielaniem interleukiny-6.

Autorzy tej pracy naukowej, zauważyli że z racji tego, że badanie zostało przeprowadzone poza organizmem człowieka, potrzebne są dalsze badania kliniczne. Być może pozwolą one zrozumieć, w jaki sposób ekstrakt z mniszka lekarskiego jest wchłaniany i wykorzystywany w układach biologicznych organizmu ludzkiego. Równie ważne jest ustalenie jaki składnik tej rośliny jest odpowiedzialny za tą reakcję i czy można go wytworzyć syntetycznie. O tym, przekonamy się już w nadchodzących miesiącach.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Biorxiv.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.