Wybuch wulkanu o sile 200 000 bomb z Hiroszimy

Opublikowano: 19.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 570

Naukowcy ustalili, kiedy doszło do niszczycielskiej erupcji wulkanu, która zniszczyła starożytną cywilizację.

Katastroficzny w skutkach wybuch wulkanu Santoryn, który doprowadził do upadku cywilizacji kreteńsko-minojskiej, miał miejsce między 1600 a 1525 roku p.n.e. Ta katastrofa zwana jest także erupcją minojską.

Wcześniej archeolodzy nie byli do tej pory pewni, kiedy dokładnie miało to miejsce. Naukowcy z Uniwersytetu Arizona przeprowadzili datowanie radiowęglowe materiału roślinnego, a mianowicie długowiecznych drzew. Wyniki badań opublikowano w „Science Alert”.

Pod względem siły erupcję wulkanu można porównać do wybuchów 200 tys. bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę, pisze czasopismo. Santoryn wyrzucił 40-80 kilometrów sześciennych fragmentów skał.

Aby dokładnie określić datę katastrofy, naukowcy porównali 285 próbek długowiecznych drzew w Irlandii i Ameryce Północnej. Badacze twierdzą, że katastrofa powinna spowodować ochłodzenie na całym świecie, czyli słoje drzew powinny być cieńsze. Przy pomocy datowania radiowęglowego ustalono ich wiek.

Naukowcy znaleźli cztery bardzo cienkie słoje, które mają około 3600 lat. Ich zdaniem powodem jest erupcja minojska.

Ilustracja: dric (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mariusz
Użytkownik

W czanelingach była mowa o tym, że jakieś ciało niebieskie obiega Ziemię co 3600 lat.