Wybuch superwulkanu Toba prawie zniszczył warstwę ozonową

Opublikowano: 08.06.2021 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1757

Katastrofalna erupcja superwulkanu Toba, doprowadziła do rozległych zniszczeń warstwy ozonowej. Według nowych badań, wydarzenia sprzed 60 000 do 100 000 lat temu, znacznie ograniczyły rozmiary populacji homo sapiens w tym okresie.

Masywne erupcje wulkaniczne emitują gazy i popiół, które blokują światło słoneczne co w konsekwencji chłodzi powierzchnię Ziemi. Zablokowane światło powoduje katastrofy naturalne na Ziemi. Przedłużające się El Nino, chłodniejsze oceany, nieurodzaj i choroby związane z brakiem witaminy D, to zaledwie kilka z rezultatów takich erupcji.

Jak tłumaczą badacze, warstwa ozonowa zapobiega przedostawaniu się wysokiego poziomu szkodliwego promieniowania UV na powierzchnię. Aby jednak wytworzyć ozon z tlenu w atmosferze, potrzebne są fotony, które zrywają jego wiązania. Erupcje superwulkanu, uwalniają jednak tak ogromne ilości dwutlenku siarki, że powstały pióropusz wulkaniczny, sam pochłania promieniowanie UV. Blokowanie światła słonecznego, ogranicza jednak powstawanie ozonu, co prowadzi do powstawania dziur ozonowych.

Zespół badał poziomy promieniowania UV po erupcji superwulkanicznej Toba przy użyciu Modelu opracowanego przez NASA. Naukowcy, symulowali możliwe następstwa różnych rozmiarów erupcji. Model klimatyczny sugeruje, że chmura tlenku siarki wyrzucona przez wulkan Toba, zmniejszyła poziom ozonu aż o 50 procent. Zagrożenia dla zdrowia i życia wynikające z tak dużego spadku, wywarły znaczący wpływ na przeżywalność ludzi.

Spadek ilości plonów wywołany brakiem światła i upadek rybołówstwa ze względów na sterylizację UV, doprowadziły do klęski głodu. Wychodzenie na zewnątrz bez ochrony przed promieniowaniem, stanowiło również zagrożenie, którego konsekwencją było uszkodzenie oczu i oparzenia słoneczne w czasie krótszym niż 15 minut. Z czasem, u żyjących wówczas ludzi, rozwijały się nowotwory skóry i uszkodzenia DNA, które w konsekwencji doprowadziły do pogłębienia spadku populacji.

Autorstwo: [email protected]
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Dandi1981 08.06.2021 14:26

  Jak ozon został zniszczony w latach 90tych jakos .
  I się nie odnowił próbował się odnowił tylko ma biegunach gdzie nie ma dużo ludzi.

 2. pawel.r 08.06.2021 18:37

  Tak sprzed “60 000 do 100 000 lat temu”. Ciekawe jak to oszacowali? Skoro wg kalendarza żydowskiego jest 5781 od dnia stworzenia świata, to trochę się przeliczyli

 3. Kaczor3333 08.06.2021 18:54

  Panie Dandi1981. Piłeś coś? Czy przypaliłeś?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.