Wybory w Stambule zostaną powtórzone

Opublikowano: 08.05.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 998

Turecka Najwyższa Komisja Wyborcza zdecydowała o anulowaniu wyników wyborów na burmistrza Stambułu. W marcowym głosowaniu minimalną różnicą głosów zwyciężył kandydat kemalistowskiej opozycji. To już nieaktualne.

W wydanym przedwczoraj oświadczeniu komisja oznajmia, że większością siedmiu głosów przeciwko czterech postanowiła anulować wyniki głosowania z 31 marca. Na burmistrza Stambułu, miasta nazywanego ekonomiczną stolicą Turcji, wybrano wtedy Ekrema Imamoglu z Republikańskiej Partii Ludowej. Jego przewaga nad byłym premierem kraju, człowiekiem Erdogana Binalim Yildrimem wyniosła co najwyżej ok. 25 tysięcy głosów. W czternastomilionowym mieście była to różnica minimalna.

Jak uzasadniono decyzję, którą komentatorzy od razu wpisali w kontekst autorytarnych dążeń prezydenta Erdogana? Oficjalnie komisja zbadała napływające od samego dnia wyborów skargi i stwierdziła, że niektórymi komisjami wyborczymi w Stambule kierowały osoby niebędące urzędnikami państwowymi, przeszkolonymi w procedurach wyborczych. Dowodzona przez Erdogana Partia Sprawiedliwości i Rozwoju skarżyła się, że w ich miejsce w niektórych lokalach pojawiły się osoby pracujące na co dzień w sektorze prywatnym.

Decyzja została przyjęta z oburzeniem w tych częściach Stambułu, gdzie Imamoglu odniósł największe sukcesy. Były demonstracje przy akompaniamencie uderzania w garnki i patelnie oraz wiec z udziałem samego niedoszłego burmistrza-elekta w dzielnicy Beylikduzu. Imamoglu oznajmił, że Najwyższa Komisja Wyborcza ugięła się pod presją polityczną, bo gdyby była konsekwentna, z równą wnikliwością przyjrzałaby się również składowi komisji podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Tam jednak zwyciężał Erdogan i nie było powodu, by badać, czym na co dzień zajmują się osoby odpowiedzialne za lokale wyborcze.

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju triumfuje. Jej przedstawiciele w Stambule nazwali decyzję „spełnieniem woli ludu”. Opozycja tymczasem przegrupowuje siły – aby zwiększyć szanse na sukces Imamoglu także w powtórzonym głosowaniu, część ugrupowań ogłosiła, że nie wystawi kontrkandydatów. O głosy mieszkańców miasta nie będą ubiegali się radykalni lewicowcy – komunistka Zehra Karaoglu oraz Ozge Akman z Partii Ruchu Robotniczego, ani też bardziej umiarkowany Muammer Aydin z Demokratycznej Partii Lewicy. Nacjonalistyczna, ale wroga Erdoganowi Dobra Partia (Iyi), która w wyborach samorządowych teoretycznie łączyła siły z kemalistami, ograniczyła się do apelu do Najwyższej Komisji o zmianę decyzji.

Powtórne głosowanie w Stambule zaplanowano na 23 czerwca.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 08.05.2019 14:53

    Coś poszło nie tak. Sposób jednak zawsze się znajdzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.