Wybór Serbii

Opublikowano: 07.05.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1076

Niedziela w Serbii była dniem wyborów prezydenta, posłów do parlamentu i miejscowych samorządów. Prawo głosu w tym bałkańskim państwie miało 6,5 miliona obywateli. Korespondencja Igora Gojkowića z Belgradu.

Na urząd prezydenta pretendowało 12 kandydatów. Do zwycięstwa w pierwszej turze konieczne było uzyskanie 50% i jednego głosu. Jeśli do tego nie dojdzie, dwaj kandydaci wejdą do drugiej tury, gdzie zwycięzca zostanie wyłoniony zwykłą większością głosów. Na 250 mandatów poselskich pretenduje 3065 kandydatów z 18 partii i koalicji. Muszą oni pokonać 5-procentowy próg wyborczy, ale dla partii mniejszości narodowych ten próg jest znacznie niższy.

Według wstępnych danych, nie odnotowano incydentów podczas głosowania. Jednak jak informuje radiostacja „B 92”, grupa osób w pobliżu jednego z punktów wyborczych proponowała po 2500 dinarów, tj. 22 euro, za głosowanie na konkretnych kandydatów. W lokalu wyborczym, koło którego doszło do tego wydarzenia, nie zaprzestano głosowania, ponieważ, zdaniem miejscowego komitetu wyborczego, wydarzenie nie miało wpływu na przebieg głosowania.

W Kosowie za przebieg wyborów prezydenckich i parlamentarnych odpowiadała OBWE. Lokale wyborcze na tym spornym dla Serbów i Albańczyków terytorium zostały otwarte z opóźnieniem z powodu spóźnienia przedstawicieli misji. Według danych, prawo do głosowania ma tu ok. 110 tysięcy Serbów – mieszkańców Kosowa i Metochii. Ich głosy będą liczone w samej Serbii. Mieszkańcy Kosowa narzekają na tłok panujący w lokalach wyborczych. Jak mówią miejscowi mieszkańcy, przyczyną tego jest nie tylko wysoka frekwencja, ale i liczne błędy na listach przygotowanych przez OBWE.

Wielu mieszkańców północnego Kosowa nie mogło wziąć udziału w wyborach, ponieważ nie znaleźli się na listach.

Komentarz przedstawiciela Serbskiego Narodowego Wiecu Północnego Kosowa i Metochii, Milana Iwanowicia:

“Wielu z tych, którzy głosowali na poprzednich wyborach teraz w cudowny sposób zniknęło z list wyborczych. Za to pojawili się na listach nowi ludzie, którzy już nie żyją. Mieszkańcy są niezadowoleni z tego, że nie mogą skorzystać ze swoich praw wyborczych. Ich zdaniem, pomimo że władze w Belgradzie ogłosiły o elektronicznej obróbce danych, listy zostały zestawione ręcznie i z błędami. Panuje pogląd, że uczyniono to specjalnie, ponieważ tutaj ludzie głosują raczej na partie opozycyjne.”

Milan Iwanowić uważa, że OBWE nie dała sobie rady z organizacją prezydenckich i parlamentarnych wyborów w kraju:

“Nigdy wcześniej nie było takich tłumów w lokalach wyborczych, co świadczy o złej organizacji. Do tego wybory były organizowane dla diaspory, np. w punktach wyborczych w Kosowie nie ma państwowych symboli republiki Serbii. Widocznie nasze władze tak dogadały się z OBWE, Berlinem, Brukselą, Waszyngtonem i Prisztiną i wychodzi tak, że tylko lokalne wybory odbywają się zgodnie z prawem Serbii.”

Ponadto, napięta sytuacja panuje w kosowskich władzach miejskich na południe od rzeki Ibar. Wczoraj w serbskiej miejscowości Laple Sieło albańskie służby specjalne groziły i obrażały mieszkańców. Serbowie przyjmują to jako naciski ze strony Prisztiny i boją się głosować. Zatem nie wykluczone, że wybór Serbii w takich warunkach może zostać przez Zachód uznany za wątpliwy…

Jak poinformowała serbska telewizja B-92 po obliczeniu 36% protokołów do drugiej tury wyborów prezydenckiej w Serbii przejdą lider Partii Demokratycznej Boris Tadić i przewodniczący Serbskiej Partii Postępowej Tomislav Nikolić. Obecnie różnica między nimi nie przekracza 1,5%, a najbliższy ich rywal jest w tyle około 10%.

Koalicje, stworzone wokół tych partii, w tej chwili prowadzą w wyborach parlamentarnych. Obliczono26 % protokołów. Demokraci zdobywają 23,8%, członkowie partii Nicolicia – 23,7%.

Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich i parlamentarnych utrzymuje Ivica Dacić oraz koalicja wokół jego Socjalistycznej Partii Serbii (14,4%).

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.