Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej?

Opublikowano: 29.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Według badań Eurosatu statystyczny obywatel Unii wyprowadza się z domu rodzinnego w wieku 26 lat. W Polsce na usamodzielnienie trzeba czekać 2 lata dłużej.

Jak informuje strona Forsal.pl, Polska zajmuje pod tym względem 18 miejsce w zestawieniu 28 przebadanych krajów europejskich. Ustępujemy jedynie państwom najbiedniejszym oraz tym z rejonu Morza Śródziemnego.

Z raportu wynika, że najlepsza sytuacja panuje w krajach skandynawskich. Średnia wieku, w którym ludzie młodzi decydują się na opuszczenie domu rodzinnego, wynosi od 19,6 (Szwecja) do 21,9 lat (Finlandia). Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim dobrobyt panujący w owych krajach oraz wsparcie, jakiego udziela tam państwo ludziom młodym. Druga z przyczyn to niskie zaludnienie tych państw. Odległości mogą być na tyle duże, że spora część młodych już w wieku kilkunastu lat wyprowadza się z domu rodzinnego, aby kontynuować naukę w większych miastach. Istotną rolę odgrywa również kultura, która promuje szybkie usamodzielnienie się, zwłaszcza że model ten wspierają darmowe szkolnictwo i rozbudowany system stypendialny. W Danii skutecznie działa program budownictwa na wynajem oferowany przez organizacje non profit. 20 proc. obywateli tego kraju wynajmuje mieszkanie od takich spółdzielni, a czynsz jest stosunkowo niski.

Na drugim biegunie znajdują się Chorwacja, Słowacja i Bułgaria, gdzie przyczyną długiego pozostawania w domu rodzinnym są przede wszystkim niskie dochody. Z kolei w rejonie Morza Śródziemnego sytuację komplikuje wzorzec kulturowy, wzmacniany wysokim bezrobociem, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Większość osób wciąż mieszkających z rodzicami pracuje, a mimo to nie stać ich na wyprowadzkę. Według raportu Eurosatu 53,6 proc. z nich zatrudnionych jest na pełny etat, zaś 8,7 proc. dorywczo. Natomiast w Polsce aż 66,4 proc. dorosłych, którzy nie wyprowadzili się w domu rodzinnego, pracuje w pełnym wymiarze godzin, a 5 proc. dorywczo. W tym kontekście istotny jest fakt, że osoby młode otrzymują wyraźnie mniejsze wynagrodzenie niż bardziej doświadczeni pracownicy.

Z raportu firmy Sedlak & Sedlak wynika, że mediana wynagrodzeń w Polsce dla osób w wieku 18-25 lat wynosiła w 2013 roku około 2 tys. zł netto (dla porównania: dla ludzi w wieku 36-40 – 3,6 tys. zł). Nie powinno więc dziwić, że wydłuża się okres czekania na usamodzielnienie, skoro zgodnie z szacunkami Lion’s Banku średnia miesięczna rata za dwupokojowe mieszkanie w jednym z 10 największych miast w Polsce to 916 zł, a na najem podobnego lokum wydać należy średnio około 400 zł więcej.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o