Wstępne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji

Opublikowano: 11.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1223

Wedle pierwszych sondaży exit-poll po zakończeniu głosowania w dniu 10 kwietnia 2022 roku, pierwsze miejsce w wyścigu prezydenckim zajmuje dotychczasowy prezydent Emmanuel Macron z wynikiem 28,1%.

Na drugim miejscu znajduje się kandydatka prawicowo-populistycznej partii Zgromadzenie Narodowe – Marine Le Pen – z wynikiem 23,3%.

Na trzecim miejscu znalazł się zaś najważniejszy kandydat lewicy – Jean-Luc Melenchon – z rezultatem 20,1%, podobnym zresztą do tego osiągniętego przed pięciu laty.

Dalej, czwarte miejsce w wyborach osiągnął antyislamski polityk proizraelski Eric Zemmour z 7,2% poparcia.

Na piątym miejscu znalazła się Valerie Pecresse z 5%, kandydatka ruchu gaullistowskiego, będąca w cieniu tak znanych polityków, jak Charles de Gaulle, Jacques Chirac czy Nicholas Sarkozy, byłych prezydentów Republiki.

Jeszcze słabiej wypadł kandydat ruchów ekologicznych (Yannick Jadot 4,3%) czy przedstawicielka Partii Socjalistycznej, Anne Hidalgo (2%), reprezentantka partii, z której wywodzili się tacy prezydenci, jak Francois Mitterand czy Francois Hollande.

Lepszy wynik od Hidalgo zdobył m.in. kandydat Komunistycznej partii Francji, Fabien Roussel, z prognozami na poziomie 2,6%.

Z lewicowych kandydatów warto powiedzieć jeszcze o kandydatce lewicowej Walki Robotniczej, która wg sondażu otrzymała 0,7%. Do godziny 17:00 frekwencja wyniosła 65%. Za dwa tygodnie, 24 kwietnia, w drugiej turze, spotkają się Emmanuel Macron i Marine Le Pen.

Autorstwo: Tomasz Rysz
Źródło: Lewica.pl

6

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 12.04.2022 09:51

    No ciekawe. Czyzby Klaus Szfab stracil Francję? Zobaczymy, chyba ze Marinie coś się stanie. Albo w niewyjasniony sposób, podczas leczenia głosów, “pomylą” się serwery ktore to obsługują. Tak jak to było w przypadku Trampa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.