„Wstawanie z kolan” poprzez niemiecką fabrykę

Opublikowano: 17.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 616

Rząd Beaty Szydło w ramach „powstawania Polski z kolan” ogłosił, że na terytorium Dolnego Śląska powstanie kolejna niemiecka fabryka. Koncern Daimler w związku z jej budową ma otrzymać prawie 20 milionów euro pomocy publicznej.

Polska Agencja Prasowa powołując się na źródła rządowe poinformowała, iż w Jaworze w województwie dolnośląskim powstanie fabryka silników Mercedes-Benz. Niemiecki koncern na początku października miał już w tej sprawie podpisać specjalny akt notarialny, dzięki któremu pozyska on grunty pod swoją inwestycję. Fabryka ma powstać w wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a niemiecka firma ma wydać blisko 500 mln euro na jej budowę oraz stworzyć kilkaset miejsc pracy. Rządzący nie pochwalili się jednak, że jednocześnie obiecali Daimlerowi pomoc publiczną w wysokości blisko 20 mln euro.

Wicepremier i ekonomiczny superminister Mateusz Morawiecki zachwalał umowę jako „perłę stosunków polsko-niemieckich” i wyraził nadzieję, iż porozumienie pozwoli na podkreślenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Morawiecki liczy bowiem na podpisanie kolejnej dużej umowy, tym razem z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym. Syn słynnego antykomunistycznego opozycjonisty uważa też, że Polska „odeszła od wyprzedawania wszystkiego” i nie jest już „montownią AGD, jak to było wyłącznie w poprzednich latach”.

Premier Beata Szydło stwierdziła za to, że budowa niemieckiej fabryki wpisuje się w rządowy Program Odpowiedzialnego Rozwoju, który zakładał odbudowę przemysłu i tworzenie nowych miejsc pracy w zakładach zajmujących się bardziej skomplikowanymi technologiami.

Na podstawie: Money.pl, Dziennik.pl
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. emigrant001 17.10.2016 11:35

  Koncern Daimler w związku z jej budową ma otrzymać prawie 20 milionów euro pomocy publicznej.
  Jan kowalski gdy otwiera działalność może liczyć na prawo do płacenia podatków od chwili poczęcia.
  Tak działa “wolny rynek”.

 2. kozik 17.10.2016 18:40

  20mln eurasków na np. 200 pracowników daje 100 tys. ęro na łebka, czyli 400 tysi PLN. Firma będzie zwolniona z podatków (w SSE), a z 500 eurobamboszy wyda w Polsce może 5-10 (konstrukcja hali fabryki), a resztę wyda w Niemczech-na zakup/przeniesienie linii i na zakup niemieckich urządzeń, bo polskie nie będą spełniać wyśrubowanych wymogów.
  Niemcy dbają o swoje państwo, a Polacy-nie są Niemcami.

  Polska nie jest już montownią AGD. Stajemy się potęgą w montowaniu silników.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.