Wśród największych podatników brak zagranicznych korporacji

Opublikowano: 05.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2062

Znamy listę największych płatników podatków w 2021 r. Redakcja serwisu „Business Insider” dokonała autorskich wyliczeń i przedstawiła zestawienie firm, które najmocniej zasiliły budżet. W pierwszej dziesiątce jest aż 8 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Redakcja „Business Insider” postanowiła sprawdzić, które z największych firm działających w Polsce wpłacają najwięcej do budżetu centralnego. „Naszą analizą objęliśmy: 70 spółek giełdowych największych według kapitalizacji, te z firm niepublicznych, które w 2020 r. znalazły się w pierwszej 50 płatników CIT oraz te, które wytwarzają towary wysoko akcyzowane: alkohol i papierosy” – czytamy na portalu BuinsessInsider.com.pl.

„Na podstawie dostępnych sprawozdań finansowych i danych przesłanych przez firmy policzyliśmy wszystkie rodzaje podatków, włącznie z szacunkiem tych, które wynikają z zatrudnienia, czyli z wynagrodzeń pracowników (PIT i ZUS, w tym zarządu), ale z wyłączeniem VAT (wpływy z VAT wyniosły w ub.r. 216 mld zł), który płacą przecież ostatecznie końcowi klienci, a nie firmy z tytułu swojej działalności” – zauważyli autorzy opracowania.

W oczy najbardziej rzuca się dominacja spółek Skarbu Państwa. Podium zajęły odpowiednio Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen oraz PGNiG. Dalsze miejsca zajmują: KGHM, PZU, Tauron, Enea i PKO BP.

Jedynymi zagranicznymi firmami w pierwszej dziesiątce są alkoholowy potentat Stock Polska oraz jedne z największych w kraju producentów papierosów JTI Polska. Obu firmom wydawana przez Klub Jagielloński aplikacja Pola przyznaje tylko 55 pkt.

„Z tych wyliczeń wynika, że pierwszych dziesięciu największych płatników podatków w Polsce wniosło w ub.r. do budżetu i funduszy ubezpieczeń społecznych aż 74,7 mld zł. W 2020 r. pierwsza dziesiątka wpłaciła 60,7 mld zł, a w 2019 r. – 67,7 mld zł, więc wzrost dla finansów państwa był zauważalny. […] pierwsza dziesiątka płatników wniosła do budżetu i funduszy ubezpieczeń społecznych aż 11 proc. środków, a odliczając VAT – aż 15 proc.” – podaje portal branżowy.

Opracowanie: Krystian Rusiniak
Na podstawie: BuisnessInsider.com.pl, KlubJagiellonski.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.