Wspólny przodek wciąż nieznany

Opublikowano: 23.10.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 597

Międzynarodowy zespół badaczy z USA, Austrii i Hiszpanii nie odnalazł wspólnego przodka człowieka współczesnego i neandertalczyka. Uczeni stwierdzili również, że linie ewolucyjne Homo sapiens i Homo neanderthalensis rozeszły się około miliona lat temu, a zatem znacznie wcześniej niż wykazały inne badania. Uzyskane przez nas wyniki wskazują na duże rozbieżności pomiędzy szacunkami wykonywanymi na podstawie danych molekularnych i paleontologicznych dotyczących rozejścia się linii ewolucyjnych. Rozbieżności tych nie można zignorować, trzeba je w jakiś sposób pogodzić – mówi Aida Gomez-Robles, główna autorka badań.

Naukowcy przebadali 1200 zębów trzonowych i przedtrzonowych należących do 13 gatunków hominidów. Wykorzystali techniki analizy morfometrycznej i statyski filogenetycznej do zrekonstruowania morfologii zębów ostatniego wspólnego przodka człowieka współczesnego i neandertalczyka. Na tej podstawie byli w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że żaden z dotychczas proponowanych gatunków – m.in. Homo heidelbergensis, H. erectus czy H. antecessor – nie był wspólnym przodkiem. Z badań wynika, że wszyscy potencjalni wspólni przodkowie, których szczątki znaleziono na terenie Europy, byli bliżej spokrewnieni z neandertalczykiem niż z Homo sapiens. Ich zdaniem linie ewolucyjne rozeszły się około miliona lat temu, a nie, jak wcześniej przypuszczano, około 350 000 lat temu.

Naukowcy sądzą, ze wspólnego przodka należy szukać wśród szczątków odkrytych w Afryce.

Źródło: Kopalnia Wiedzy


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. MichalR 23.10.2013 09:53

    Chciałbym przyczepić się drobnych uproszczeń na które musiał sobie pozwolić autor artykułu, a na które ja nie mogę patrzeć, bo powodują one lawinę flame’u wśród sceptyków teorii ewolucji.

    Szukanie wspólnego przodka to jak szukanie igły w stogu siana. Poza tym trudno mówić żeby jedna istota była przodkiem wszystkich ludzi. Najprawdopodobniej powinniśmy mówić o grupie osobników z których najsłabsze osobniki umierały bezdzietnie, a reszta społeczeństwa dalej kontynuowała ewolucyyjną ścieżkę ku naszemu gatunkowi.

    Pewna śmiała teoria mówi o tym że kiedyś żyło jedynie 20 naszych przodków płci żeńskiej (na podstawie badania mitochondrialnego DNA). Jednak nigdy w dziejach naszego gatunku nie było sytuacji żeby można było powiedzieć o mniejszej liczbie przodków.

    Kolejna kwestia to mieszanie się gatunków hominidów. Nie sposób mówić o rozdzielności genetycznej nas i neandertalczyków, gdy wiadomo że zawsze powszechne były gwałty i płodzenie dzieci. Zapewne doszło nie tylko do sytuacji gdy homo sapiens zostawił swój ślad genetyczny wśród neandertalczyka, ale i oczywistym jest że neandertalczyk również musiał zostawić swój ślad w lędźwiach kobiety homo sapiens.

    Dlaczego wiadomo że mieszanie się gatunków było możliwe? Proszę poszukać informacji o zapładnianiu komórek jajowych szympansów ludzkimi plemnikami (wniosek z badań nikt takich badań nie przeprowadził, bo jest to nieetyczne, ale wiadomo że ludzki plemnik może zapłodnić szympansicę, bo jest w stanie przebić ścianę komórki jajowej).

    Zwrócę uwagę na fakt że z neandertalczykiem nasze drogi rozeszły się według artykułu 1 mln lat temu a z szympansem mniej niż 5mln (według równie “wiarygodnych” opracowań naukowych).

    Jako że homo sapiens i homo neandertalczyk przebywali w tym samym czasie na terenie Europy więc można przypuszczać że krążą wśród nas zbłąkane rozrzedzone pojedyncze geny neandertalczyka, bo gwałty były zawsze obecne w czasie wojen i pomniejszych sporów o terytoria.

    W artykule więc nie chodzi o ostatniego wspólnego przodka homo sapiens i homo neandertaliensis (bo taki na pewno był w bliskiej przeszłości na skutek gwałtów), ale o moment dziejowy w którym pewna grupa społeczna rozdzieliła się na dwie w pogoni za bezpieczeństwem i tak się złożyło że jedna powędrowała do Europy (Homo neandertaliensis) a druga została jeszcze jakiś czas w Afryce (Homo sapiens), aby do światowej ekspansji dołączyć z opóźnieniem.

    Odseparowanie od siebie tych dwóch grup umożliwiło powolne zmiany w kodzie genetycznym, które przy ponownym spotkaniu potomków tych grup były na tyle duże że mogliśmy już wtedy mówić o dwóch odrębnych gatunkach.

  2. Jac 23.10.2013 12:08

    inna śmiała teoria mówi, że małpy i małpoludy są efektem eksperymentów genetycznych naszych inteligentnych przodków

  3. kriskros 23.10.2013 13:33

    logiczne wytłumaczenie znajdziesz w przesłaniu http://pl.rael.org/message

  4. adambiernacki 23.10.2013 15:32

    Jaj już dawno znam odpowiedź na odwieczne pytanie: jaki jest sens życia?
    Odpowiedź to 7. Może naszymi przodkami są tyłki? Może 7?

  5. Stasiu26 23.10.2013 20:16

    @adambiernacki
    a właśnie, że nie 7, a 42 😛

    Ps. Przydałby się tu znawca tematu antycznych manipulacji genetycznych. Egzopolityka – wzywam Cię ! Potrzebujemy Twojej pomocy !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.