Wraz z fotoradarami znikają straże miejskie i gminne

Opublikowano: 18.06.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 299

Strażnicy miejscy służą głównie do obsługi fotoradarów i karania za złe parkowanie. Gdy prawo odebrało im możliwość robienia fotek szybkim kierowcom, 43 miejscowości pozbyły się tej formacji.

Odebranie gminom prawa do pobierania mandatów z fotoradarów znacznie zmniejszyło dochody samorządów. W 2015 r. gdy strażnicy mogli za te wykroczenia wystawiać mandaty dochody gmin wyniosły 164 mln zł. W tamtym roku, po odebraniu fotoradarów już tylko 57,7 mln zł.

W 2016 roku strażnicy pracujący w 530 oddziałach straży miejskich i gminnych nałożyli 568 tys. mandatów. Ponad połowę mniej niż rok wcześniej, gdy było 573 oddziały. W ciągu roku zwolniono 640 miejskich i gminnych mundurowych.

Z danych MSWiA wynika, że w tamtym roku straż przeprowadziła 1,3 mln interwencji. 54 proc. z nich było przeciwko „bezpieczeństwu w komunikacji”. Chodziło o źle zaparkowane samochody.

Interwencji w sprawie ludzi pijących alkohol w miejscach publicznych było stosunkowo niewiele. Ledwie co ósme zgłoszenie tego dotyczyło ludzi pijących. W 5 proc. strażnicy interweniowali w kwestiach czystości i porządku.

Strażnicy mieli coraz mniej zajęć. W 2016 odholowali 13,3 tys. aut, podczas gdy rok wcześniej niemal 22 tys.. Blokad na koła założyli też o kilka tysięcy mniej niż w 2015, bo ledwie 80 tys. blokad.

W miejscowościach, w których zlikwidowano straże poczucie bezpieczeństwa się nie zmieniło.

– Nie odczuwamy, żeby bezpieczeństwo się pogorszyło. Wolimy inwestować w policję, która w przeciwieństwie do straży ma szerokie uprawnienia – powiedział „Rzeczpospolitej” sekretarz gminy Jarocin Michał Fijałkowski. – Na utrzymanie straży gminnej szły znaczące środki. Teraz w budżecie po jej likwidacji zostaje nam ok. 1,5 mln zł.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Waldorfus
Użytkownik

Na razie się tylko łudzę

Jeżeli w tytule art. jest prawda, to popieram fakt znikania straży gminnych. Może dzięki temu polska policja nie będzie miała już na kogo przerzucać swojej odpowiedzialności i zacznie spełniać swoje obowiązki zapewnienia mnie bezpieczeństwa?…

W każdym razie jako mój obywatelski postulat: Jedna silna, skuteczna i sprawiedliwa w ocenie sytuacji, bezstronna służba.