Wprowadzenie globalnego podatku dla korporacji jest bliżej

Opublikowano: 26.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1427

Od wielu lat mamy do czynienia z sytuacją, gdy największe koncerny robią wszystko, aby ich zobowiązania podatkowe były jak najniższe. Ich zyski coraz bardziej wynikają z kreatywności księgowych i doradców niż z realnej pracy nad innowacyjnością oferowanych konsumentom produktów i usług. Jesteśmy jednak coraz bliżej uregulowania tej problematycznej kwestii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pracuje obecnie nad reformą międzynarodowego opodatkowania firm.

Wśród propozycji pojawił się pomysł, aby podatek nie był wymagany tam, gdzie znajduje się fizyczna siedziba firmy. Chodzi o odzwierciedlenie cyfrowej rewolucji na globalnym rynku. W końcu koncerny docierają ze swoimi produktami wszędzie, niezależnie od tego, w jakim kraju znajduje się ich „kwatera” główna.

OECD chce również walczyć z unikaniem przez przedsiębiorstwa płacenia podatków, poprzez przenoszenie zysków do krajów z niskimi stawkami podatkowymi.

Prezydent USA – Joe Biden – szukając źródeł finansowania swoich pakietów socjalnych, zaproponował stawkę podatkową na poziomie 21 procent dla koncernów międzynarodowych.

Jeśli ten pomysł zostanie globalnie zaakceptowany, to firmom przestanie się opłacać szukać krajów z niskimi podatkami. Oznaczać to będzie, iż prawdopodobnie znikną tzw. „raje podatkowe”.

Niedawno członkowie grupy G7, skupiającej najbogatsze państwa świata, wstępnie wyrazili poparcie dla idei nałożenia minimalnego podatku na korporacje międzynarodowe na poziomie niższym od tego proponowanego przez Bidena, bo wynoszącym około 15 procent. Co najistotniejsze, umowa miałaby zostać zawarta jeszcze tego lata.

Członkowie OECD chcą uzgodnić globalną minimalną stawkę podatkową dla dużych firm oraz podatek od usług cyfrowych, który będzie „batem” na największe międzynarodowe koncerny technologiczne.

Reforma ta powinna odbyć się już bardzo dawno temu, ale w tej sytuacji lepiej późno niż później.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wolfman 26.05.2021 13:59

    A jak będą podnosić nieuczciwe ceny to nie będę nic kupować. Można żyć bez większości śmieci rozpadających się w rękach za niemałe sumki

  2. Wojna INFO 26.05.2021 17:11

    “aby podatek nie był wymagany tam, gdzie znajduje się fizyczna siedziba firmy” czyli firma z siedzibą w USA będzie mogła płacić podatki na wyspach wielkanocnych.
    Cały artykuł jest o tym, że planuje się zmniejszyć obciążenia podatkowe dla firm tak by wszędzie płaciły tak jak w tej chwili płacą w rajach podatkowych.
    SUPER POMYSŁ!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.