Wpływy z VAT w ciągu roku wzrosły o 23%

Opublikowano: 25.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 555

Mafia paliwowa oraz grupy wyłudzające od Skarbu Państwa zwroty podatku VAT przez cały poprzedni rok były w zdecydowanym odwrocie. Wprowadzenie m.in. pakietu paliwowego i energetycznego, odwróconego VAT-u na niektóre towary oraz zwiększenie kar za oszustwa związane z wyłudzaniem zwrotu VAT-u spowodowały, że dochody państwa z tytułu tego podatku wzrosły w 2017 roku o 30 mld zł względem roku 2016 i o 44 mld zł względem roku 2013. To potwierdza, że za PO tzw. luka VAT była w gigantyczna, a państwo okradano na potęgę!

“Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat” – powiedział w maju ubiegłego roku Tomasz Kassel, partner w PwC. Wymierne efekty najlepiej zmian widać po wynikach budżetowych za 2017 rok. Dochody z VAT wyniosły 157 mld zł, czyli wzrosły o 23 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Nasze państwo zarobiło o 30 mld zł więcej, choć – mając na względzie specyfikę problemu wyłudzania zwrotów VAT przez mafię – chyba lepszym byłoby tutaj użycie słów “nasze państwo nie straciło 30 mld zł”.

Jeszcze więcej nasze państwo “nie straciło”, gdy porównany wyniki z lat wcześniejszych. Dochody z VAT z 2017 roku względem dochodów z roku 2013 były wyższe aż o 44 mld zł! Tak się złożyło, że akurat w latach kiedy krajem rządziła ekipa Platformy Obywatelskiej tzw. “luka w VAT” (czyli procentowa różnica między wpływami z tytułu podatku VAT jakie państwo powinno osiągać, a wpływami rzeczywiście osiąganymi) z jednego z najniższych poziomów w Europie urosła do jednego z najwyższych.

Przypomnijmy – szacuje się, że w 2007 roku luka VAT wynosiła w naszym kraju około 5 proc. W ciągu 8 kolejnych lat urosła do poziomu ponad 23 proc.! W przełożeniu na wartości nominalne, to około 50,4 mld zł. Nasze państwo było okradane na potęgę i mało kto się tym rzeczywiście przejmował.

Analitycy Narodowego Banku Polskiego oceniają, że tylko przez ostatnie dwa lata (2016–2017) lukę w VAT udało się zmniejszyć nawet o 9 pkt. proc. (tj. do ok. 15 proc.). Cel do 2020 roku, jaki postawił sobie rząd Morawieckiego, to luka na poziomie 5 proc. Jeśli tempo uszczelniania VAT-u zostanie zachowane, a wobec członków mafii VAT zaczną zapadać wieloletnie wyroki więzienia połączone z przepadkiem całego mienia – wierzę, że jest to całkiem możliwe.

Na podstawie: Stooq.pl, Forsal.pl, Rp.pl
Ilustracja: geralt (CC0)
Źródło: Niewygodne.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. rumcajs 25.01.2018 11:40

  Panie (nie)odkrywco…. Wydatki na 500+, to ok 30mld zł rocznie. Z tego “wraca do budżetu ok 50-70%. Nie zauwazyłes , że kwestia przychodów z VAT, to nie tylko przekrety na wyłudzaniu, ale także nie płaceniu. Zatem jesli by było w tej samej formie 500+, za PO wskiej dojnej zmiany, z tej kasy nie wróciło by naet 10%…
  Zatem nie próbuj umiejszac tych danych w taki prymitywny sposób, bo wyazi z tego duża doza ignorancji…

 2. rumcajs 25.01.2018 15:18

  Owszem, widziałem. Jednak forma Pańskiej wypowiedzi jest tak skonstruowana, aby dla mniej rozeznanego w kwestii wpływów do budżetu, była pomniejszeńiem jego działań, a wzrost polegał jedynie na wzroscie wpływów związanych z 500+.

 3. Cami 25.01.2018 22:28

  Wg mnie wydatki konsumpcyjne powinny zostać na tym samym poziomie, tylko z tą różnicą że inne dobra będą kupowane.
  Zabrano złodziejom co te 30 mld kradli i wydawali na luksusy typu fury i chałupy (sztucznie windując wzrost gosp. np w budownictwie), a dano potrzebującym co wydadzą to produkty pierwszej potrzeby, edukację itp.
  To co się działo za czasów PO i jeszcze przez długi czas zanim się to zniszczy w zarodku będzie działo to zakrawa wręcz na żart :
  – Pendolino bez przechyłu, bez wifi, z umowami gwarancyjnymi bez terminu ich realizacji – a koszt zakupu pewnie taki jakby to w nich było tylko trzeba było wziąć w łapę 🙁
  – koszt budowy stadionów najdroższy w Europie, przy najtańszej sile roboczej w Europie
  – wycyrklowani setki podwykonawców z budów autostrad – a pieniądze im należne poszły na łapówy?
  Wały na taka skalę i nie można znaleźć winnych z imienia i nazwiska? gdzie są pieniądze? kto podpisał niekorzystną umowę, czyli wchodzą w grę dwie opcje:
  – albo był tak głupi
  – albo zrobił to dla własnej korzyści
  Ile jeszcze lat będziemy ich rozliczać i odbierać co nakradli?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.