Wolne podręczniki

Opublikowano: 06.04.2012 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 980

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące realizacji programu „Cyfrowa Szkoła”. Jednym z celów programu jest stworzenie darmowych i opartych na wolnych licencjach podręczników dla klas 4-6 szkół podstawowych. Programem pilotażowym zostanie objętych 380 szkół.

Jest to pierwszy tak duży rządowy projekt w Polsce, w ramach którego powstaną Otwarte Zasoby Edukacyjne – zwraca uwagę portal CreativeCommons.pl. Podręczniki, które powstaną w ramach programu, mają być dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa (lub kompatybilnej z nią) oraz w co najmniej jednym formacie otwartym (którego pełna specyfikacja dostępna jest bez ograniczeń technicznych i prawnych), a w przypadku wersji udostępnionej w Internecie muszą spełniać wymogi Web Content Accessibility Guidelines (W3C). Podręczniki będą finansowane częściowo ze skarbu państwa, a częściowo ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Przy okazji udziału POKL w finansowaniu „Cyfrowej Szkoły” Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydały opinię, według której utwory wypracowane w ramach PO KL muszą być w pierwotnej wersji dostępne nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Zaproponowano przy tym stosowanie licencji CC Uznanie Autorstwa, która umożliwia również korzystanie z utworów w celach komercyjnych (o ile pierwotne wersje będą dostępne nieodpłatnie).

W najbliższych dniach MEN ma uruchomić specjalną stronę o programie „Cyfrowa Szkoła” i rozpocznie się proces wdrażania programu pilotażowego – w przyszłości program ma objąć pozostałe szkoły. – „Mamy nadzieję, że program »Cyfrowa Szkoła« otworzy w Polsce nie tylko dyskusję o roli i wadze otwartych zasobów edukacyjnych w szkołach, ale będzie również krokiem do ich upowszechnienia w szkołach. Darmowe i otwarte podręczniki są tym, czego i nauczyciele, i rodzice domagali się już od lat, teraz będziemy mogli sprawdzić, jak zadziałają w praktyce” – przekonuje Kamil Śliwowski, koordynator Creative Commons Polska ds. edukacji.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. eLJot 06.04.2012 11:36

    Ciekawa inicjatywa, ale kasa się zmarnuje jeśli nie zastosuje się w nich technik przekazu i utrwalania informacji opartego na wiedzy o tym jak funkcjonujemy, nauki kognitywne się rozwijają, psychologia, neurologia itp. itd. Podręczniki powinny być nowoczesne w całości, a to będzie trudne przy niezbyt świeżym modelu edukacji w Polsce.

  2. pasanger8 06.04.2012 18:46

    Bez przesady z tą nowoczesnością-nauczyłem się czytać z elementarza czytając ,,Ala ma kota”-najważniejsze ,żeby dostęp do plików z podręcznikami był darmowy i każdy mógł sobie wydrukować po kosztach a nie płacąc haracz nieraz i 130zł za podręcznik.Każdy kto ma zdolności i chęci powinien się uczyć-wszyscy na tym skorzystamy.

  3. ARTUR 06.04.2012 23:33

    Najwięcej mądrych jest oczywiście do pisania programów dla klas 1 – 6 ,a w szkołach technicznych które są podstawą przemysłu najlepszymi książkami np. do technologii metali są wydania z lat 70 . Nowe książki pisane przez idiotów za kupione preferencje wydawnicze które są w oficjalnym programie nauczania warte są tyle co zbudowane autostrady i inne walące się obiekty .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.