Wokół wulkanu Hekla podnosi się teren

Opublikowano: 05.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielają się znaczne ilości dwutlenku węgla – informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

Położony 115 km na wschód od stolicy kraju Reykjaviku, wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie.

Na początku kwietnia w północnej części stożka zaobserwowano gwałtowne podnoszenie się ternu, czyli pierwszy stopień aktywowania wulkanu. W tym czasie we wnętrzu zaczęła gromadzić się płynna magma. W marcu 2013 roku doszło do niewielkiego trzęsienia ziemi. Obawiano się, że może to przyspieszyć erupcję.

Ostatnio Hekla wykazała aktywność w marcu 2000 roku. Szacuje się, że od tego czasu wewnątrz wulkanu zgromadziła się znaczną ilość magmy. Na tej podstawie prognozuje się, że przyszła erupcja będzie znacznie potężniejsza od tej sprzed 13 lat.

Hekla zaznacza swoją aktywność intensywnymi i silnymi wybuchami. W czasie erupcji wyrzuca duże ilości różnych produktów wulkanicznych: bomby, popioły, gazy oraz lawę. Zagraża wszystkiemu, co znajduje się w odległości mniejszej niż 10 km.

Skutki ewentualnej erupcji sięgnąć mogą jednak daleko dalej. Kiedy w 2010 roku wybuchł na Islandii wulkan Eyjafjallajökull, doprowadził do długotrwałego paraliżu ruchu lotniczego w Europie i nad Oceanem Atlantyckim. Już wtedy pojawiały się obawy przed wybuchem Katli, który zdaniem ekspertów, doprowadziłby do jeszcze większych strat.

Opracowanie:
Na podstawie: volcanodiscovery.com, tm
Źródło: Losy Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Luk
Użytkownik
Luk

Ciekawe czy każą zapłacić Islandii za ten cały dwutlenek węgla :)

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ