Wojska Obrony Terytorialnej konsekwentnie się rozrastają

Opublikowano: 28.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 680

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją, która konsekwentnie się rozrasta i rozwija. Obecnie liczy ponad 26 tys. żołnierzy – powiedział w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak w Radomiu.

W czasie uroczystości zorganizowanych w Radomiu z okazji święta Wojska Obrony Terytorialnej, stanowiącego piąty rodzaj Sił Zbrojnych, szef MON podziękował „terytorialsom” za „pełną poświęcenia i niezbędną dla bezpieczeństwa Polski służbę”. Jak zaznaczył, od chwili gdy objął urząd w 2018 roku, liczba żołnierzy wzrosła prawie czterokrotnie i dalej konsekwentnie się rozrasta.

„Kiedy obejmowałem swój urząd 10 stycznia 2018 roku, Wojska Obrony Terytorialnej liczyły 7 tys. żołnierzy, dziś liczą ponad 26 tys. żołnierzy i konsekwentnie ta formacja się rozrasta” – powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że podstawowym zadaniem formacji w czasie pokoju jest niesienie pomocy potrzebującym i współpraca z lokalną społecznością. Podkreślił, że „terytorialsi” niejednokrotnie udowodnili, iż działają zgodnie z hasłem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

„Podstawowym zadaniem WOT w czasie pokoju jest niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych i tak się dzieje” – powiedział. Dodał, że wielokrotnie rozmawiał z ludźmi poszkodowanymi przez wichury, czy inne klęski żywiołowe, którzy „mówili z wielką wdzięcznością o służbie żołnierzy WOT – o tym, że żołnierze WOT są zawsze gotowi, są zawsze blisko”.

Błaszczak zauważył też, że przez ostatnie miesiące podstawowym zadaniem „terytorialsów” była walka z epidemią. „I tu też na pierwszej linii byli żołnierze WOT” – podkreślił. „Nieśli pomoc wszystkim tym, którzy pomocy potrzebowali. Opiekowali się zarażonymi, opiekowali się osobami przebywającymi na kwarantannie, opiekowali się kombatantami, gdyż WOT kontynuuje tradycję żołnierzy Armii Krajowej” – zaznaczył minister.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Arcetron
Użytkownik
Arcetron

Wojsko idzie na ilość ale nie jakość !

– Brak podstawowego wyposażenia dla wszystkich żołnierzy aby mogli walczyć
– Przygotowanie do obsługi broni i użycie jej mizerne . . .

– Wiedza teoretyczna to testy Pi-Wot które są rozwiązywane przez przełożonych za przysłowiowa ” Flachę alkoholu ” bo żołnierze sobie nie radzą w 80% .

– Szkolenie w dwa w weekendy w miesiącu gdzie przepompowują ludzi, przeczołgają jak
by szykowali się na wojnę , a w poniedziałek do pracy i jesteś padnięty jak na kacu po 2 dniowej libacji alkoholowej, ani reki ani nogi nie podniesiesz i tak za każdym razem .

– Na strzelanie jedziesz 120 km od miejsca zamieszkania ( i nazywają to Obrona terytorialna )
– Jak jedziesz na strzelanie to wdychasz spaliny samochodu ciężarowego przez 2 godziny w jedna stronę , siedząc na twardej drewnianej ławce ,a w dupę zimno ze szok na tej ławce i nie ważne czy facet czy kobieta .

– Żołnierza obrony terytorialnej wykorzystują jako zapchaj dziura tam gdzie zawodowego szkoda wysłać , czasem wkładają mundur policyjny bez imiennika i wspierają siły policyjne w Stolicy Warszawa

– Stopień wojskowy żołnierza obrony terytorialnej nie jest równorzędny z takim samym stopniem wojska zawodowego czy poborowego, jeśli ktoś chce przejść do zawodowego jest degradowany do minimum i odnowa szkolenie i przysięga wojskowa po raz drugi , chore ?

– Za to ze Cie szkolą płaca 204+ 340 zł miesięcznie . . .

A jak będzie prawdziwa wojna to żołnierze OT będą kamieniami zrzucać w czołgi
, jak zabraknie kamieni to stworzą mur chwytając się za ręce aby czołgów nie przepościć

P.S. nie jestem trollem, to wszystko z życia wzięte . . .

Tam gdzie logika się kończy tam wojsko zaczyna , zielone i ruc . . . . . . .

radstep
Użytkownik
radstep

Drogi Arcetron,

Obawiam się, że, jeśli trafiłeś do służby, to doświadczyłeś jakiegoś patologicznego dowódcę, albo zwyczajnie wymyślasz. Ja znam tą formację od środka i wiem jak wyglądają szkolenia w wielu brygadach. Mogę Ci zagwarantować, że nie jest tak jak mówisz.

Wyposażenie – nadal jest kompletowane. A będzie naprawdę dużo nowoczesnego sprzętu, rakiety ziemia-powietrze, IED-ki, drony, nokto i termowizja i wiele innych.
Obsługa broni – nie bój, nie bój. Umiejętności praktyczne radzę oceniać po certyfikacji. Uwierz mi, że w formacji jest wielu ludzi, którzy prywatnie są np. instruktorami strzelectwa i wydatnie pomagają innym.
Teoria. WOT jest pełen ochotników patriotów, którzy wstąpili, dlatego, że faktycznie chcą służyć i pomagać. Przykładają się do zajęć i ciężko pracują i w zakresie wiedzy teoretycznej jak i sprawności fizycznej. Zapewne znajdą się rodzynki, ale każdy musi się doskonalić w domu.
Szkolenie w weekend – żołnierz ma być sprawny, a nie leżeć na kanapie i w razie wysiłku zdychać. Aby utrzymać tempo musisz regularnie pracować nad tężyzną w domu.
Strzelania odbywają się tam, gdzie mogą. Pamiętaj, że infrastruktura wojskowa w 90-tych latach była mocno degradowana. Dowództwo robi co może, wiem, że nawet podpisują umowy z cywilnymi strzelnicami, aby uniknąć dalekich przejazdów.
Zapchaj dziury – sorry, ale tu jest gadasz kompletne bzdury. A powoływanie się na fake news o przebieraniu za policjantów – to bzdura zupełna. Nie gadaj głupot.
Stopień wojskowy – w Polsce masz jedne siły zbrojne i jeden stopień wojskowy. Świadczysz kłamstwo, pisząc o degradowaniu, czy ponownej przysiędze – czyste głupoty
Nie będę komentował rzucania kamieniami itp., bo skoro piszesz takie rzeczy, to na oczy nie widziałeś, nie mówiąc o tym abyś przeczytał doktrynę WOT.

Do wszystkich

Jako podsumowanie powiem, że ideał obronnego państwa to 5 linii:.
1. Wojsko zawodowe
2. Wojska Obrony Terytorialnej
3. Obrona Cywilna
4. Mnoga ilość formacji para-militarnych
5. Broń w każdym domu

Ad. 1 Wojsko zawodowe – podnosi się powoli z kolan
Ad 2. WOT – dopiero się tworzy
Ad. 3 Obrona Cywilna – leży
Ad. 4 Formacje para-militarne – po przyduszeniu w ostatnich latach, jest szansa na odbudowę
Ad. 5 Jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/najnowsze-fakty/news-bosak-polska-najbardziej-rozbrojonym-krajem-ue,nId,4526441

Słowem, mnóstwo pracy. Jeśli nie będziemy wybierać patriotów do rządu, tylko sprzedawczyków, to nie uda się podnieść. Wybierajmy uważnie.

Moi drodzy, praca, krew i pot, a nie piwko, TV i facebuczek. To jedyna droga do osiągnięcia czegoś jako naród. WOT podtrzymuje tradycje AK, a zawołanie Bóg, Honor, Ojczyzna jest w sercach wielu Polaków i ich rodzin, które poświęcają się aby być gotowym w razie naprawdę trudnej sytuacji. Tych, którzy się wahają zapraszam do zaciągnięcia się.

realista
Użytkownik

cyt.:”Moi drodzy, praca, krew i pot, a nie piwko, TV i facebuczek.”

a no to sam widzisz, że nie ma szans. ;)
chociaż są głosy, że ludzie są kreatywni, mają ambicje i cele, a nie żłopią piwa przed TV, więc kto wie?…

ale ogólnie twoja laurka jakoś NIE ścisnęła mnie za serce. zamiast jakichś parawojaków (z kim niby mamy się strzelać?) przydałoby się paru uczciwych polityków (okej, wiem, że to oksymoron), bo tak szczerze mówiąc nie życzę sobie przemocy na swoim podwórku. ludzie inteligentni używają mózgów a nie mięśni… .. .

Arcetron
Użytkownik
Arcetron

Drogi “radstep”

Bylem w latach 90′ żołnierzem z poboru a niedawno w OT i przykro mi stwierdzić ale prawda boli , druga przysięga wojskowa i zaczynasz od zera , koledzy myśleli o zawodowstwie i niestety w OT jesteś Kapralem a chcesz być zawodowym idziesz na kolejne szkolenie i zaczynasz od zera, podobnie z zawodowego do formacji OT .

Za czasów Komuny były rożne cyrki w wojsku i fala ale to , to jakaś parodia .
Testy Pi wot są na poziomie wiedzy oficerów a tu serwują wiedze dla zwykłego szeregowego tylko pagonów zabrakło z gwiazdkami

Specjalizacje można zdobyć dopiero po odsłużeniu 3 lat czyli jeśli chciałbym być snajperem bo dobrze strzelam to czekam 3 lata, ale w wojsku musi być zachowana równowaga , w WKU nie można zmienić przydziału bo jest limit na konkretne stanowiska , ale będą o mnie pamiętać i mi zmienia przydział ? może jak nie zapomną .

Jestem przykładowo Inżynierem i jestem w czymś dobry nie mogę wybierać przydziału bo zapotrzebowanie jest na inne stanowiska , ale ktoś inny jest na stanowisku bez wiedzy teoretycznej i praktycznej która ja posiadam , absurdy komuny wracają , bo był pierwszy w kolejce w WKU na przydział . . . ( inteligentne podejście oficerów w WKU )

W jednostce zabrakło Beryli dla wszystkich nowo przyjętych , przesiewanie żołnierzy na wytrzymałość , sami odejdą a broni wystarczy.

Podsłuchana rozmowa podczas palenia papierosa , przypadkiem rozmowa instruktorów
” jak będzie wojna to wyślemy ich jako mięso armatnie na pierwsza linie a sami będziemy spierd . . . “, panowie w stopniach chorążego i porucznika, podejście dobre i patriotyczne.

Materiały do nauki testów Pi wot , strona internetowa się wiesza i są nie kompletne bo w trakcie aktualizacji , szukam sam po internecie. Materiały z jednostki jakaś okrojona wersja ksera bez zdjęć i obrazków , gdzie w jednostce Lublin mieli na stronie WKU kompletne materiały, wiec szukasz jak głupi po rożnych WKU w tym po stronach rządowych rożnych Ustaw i trzeba wiedzieć które Ustawy są aktualne ,

Ten kto robił , przygotowywał testy jest niedokształcony chociażby pytania do służby wartowniczej i użycie broni, ustawa MON mówi jedno a testy co innego ???

Strona Pi Wot jest na serwerze zewnętrznym należącym do uwaga Mikro-softu tego od Windowsa , maja nasze dane osobowe adresy i numery telefonów i wiedza jak odpowiadają wszyscy żołnierze na testy . Ja rozumiem ze USA jest sprzymierzeńcem ale jestem patriota nie idiota i jeśli się przestanie płacić za pobyt w Polsce to szanatrzem nas wezmą bo gaz bo zamówienia na F-35 czy bombowce bez załogowe, Kon trojański z dostępem dp danych personalnych wszystkich żołnierzy OT , Brawo MON . . .

Wszystkie testy Pi-Wot sam rozwiązywałem ale koledzy , flacha i chorąży rozwiąże to pomoc patriotyczna .

Obrona Terytorialna to Ochotnicy którzy prowadza normalne życie i muszą pracować aby miedz na chleb wiec po tak zwanych taktykach dwa dni urlopu aby mięśnie doszły do siebie, przeczołgują jakby jutro miała wojna wybuchnąć ale na wojnę to sil zabraknie to po co te 3 lata szkolenia ? jak instruktorzy chcą pokazać kto tu rządzi a nie nauczyć ochotników, ilu przez to odeszło ? a ilu miało trwała kontuzje kolan, kręgosłupa czy zerwane ścięgna dłoni po plecaku o wadze 50 Kg, taki ekwipunek to na zawody surwiwalu strong men

WC to istna higiena Plastik de fantastik , mamy już wojnę ze musimy korzystać z TojToja ?

Bylem dobrze przeszkolony jako żołnierz z poboru ale to w OT to śmieszne jest kpina
Defraudacja publicznych pieniędzy na wyposażenie dla żołnierzy których nie potrafią wykorzystać z braku umiejętności , możne to wina podejścia Instruktorów którzy gwiazdki zdobyli po rocznym szkoleniu , czyli wszyscy poborowi powinni być oficerami na dodatek Patriotami

Powodzenia życzę dla wszystkich żołnierzy OT i cierpliwości bo można jedynie mieć nadzieje ze będzie lepiej . . .