Wojna w Syrii to wojna o kontrolę nad rurociągami

Opublikowano: 18.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 495

Niemiecka gazeta internetowa “Deut­sche Wirtschafts Nachrichten” przedsta­wiła analizę konfliktu w Syrii, podkreśla­jąc, że do najostrzejszych starć dochodzi tylko w miejscach przebiegu głównych rurociągów lub tam, gdzie planowane są ich nowe trasy. Gazeta twierdzi, że ten konflikt nie jest niczym innym, jak walką o dostawy ropy i gazu do Europy.

„Dwa z najważniejszych rynków ropy naftowej znajdują się w syryjskich mia­stach Manbidż i Al-Bab. Oba miasta leżą w prefekturze Aleppo” – podaje gazeta. „Przez tereny tych dwóch miast prze­biega główny rurociąg, którym płynie ropa z Iraku do Syrii…”

Według analizy, kto kontroluje Man­bidż, kontroluje transport ropy w Syrii. Do czasu syryjskiego konfliktu Turcja nie miała dostępu do rurociągów ropy nafto­wej, ale zajmując Manbidż będzie miała dostęp do syryjskiego systemu rurocią­gów.

„Obecna bitwa o Aleppo jest postrze­gana jako najbardziej kluczowa w trwają­cym konflikcie… Kto kontroluje Aleppo, kontroluje “klucze” rurociągu” – głosi analiza.

Mapa syryjskiej wojny dowodzi, że Stany Zjednoczone koncentrują swoje naloty na wschodzie kraju, a Rosja głów­nie na zachodnich obszarach, co oznacza, że Rosja chce kontrolować zachodnią Syrię, aby zapobiec budowie prozachod­nich rurociągów, z kolei USA chcą unik­nąć budowy prorosyjskich rurociągów, takich jak rurociąg Iran-Irak-Syria na wschodzie.

Raporty z Kaukaskiego Centrum Ba­dań Strategicznych sugerują, że USA miały plan budowy nowego rurociągu z Zatoki Perskiej do północnego Iraku i dalej do Turcji przez północną Syrię. Jednak plan ustanowienia tego kurdyjskiego korytarza nie powiódł się, ponieważ do syryjskiego konfliktu włączyła się Rosja.

Tłumaczenie: Nexus
Źródło oryginalne: SputnikNews.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.