Wojna celna między Turcją i USA

Opublikowano: 16.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Dochodzi do kolejnych napięć w obozie euroatlantyckim. Po nałożeniu wysokich ceł na tureckie towary przez USA, Ankara odpłaca pięknym za nadobne. Wszystko to na tle konfliktu dyplomatycznego.

Prezydent Turcji Recep Erdogan wydał decyzję o znacznym podniesieniu poziomu taryf na część amerykańskich towarów. O 60% wzrośnie cło na tytoń z USA, o 140% na alkohol i aż o 160% na auta. Tureckie władze nie kryją, że jest to zamierzona odpowiedź na wcześniejsze działania USA. Wiceprezydent Fuat Oktay oznajmił wprost, że Ankara kieruje się “zasadą wzajemności” wobec Amerykanów. Jego zdaniem administracja USA dopuszcza się celowych ataków na turecką gospodarkę.

Oktay miał na myśli podniesienie ceł na import z Turcji do Stanów Zjednoczonych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w ubiegłym tygodniu prezydent Donald Trump. Taryfy na turecką stal sięgają teraz 50%, a na aluminium – 20%. Cła i sankcje to środek najczęściej stosowany przez Trumpa wobec państw, z którymi pozostaje w konflikcie politycznym lub handlowym.

Wojna handlowa obecnego prezydenta USA koncentruje się na Chinach. Nowe sankcje handlowe zostały też nałożone na Iran, po jednostronnym zerwaniu przez USA porozumienia nuklearnego z tym krajem. W związku z powyższymi krokami, amerykańskie cła dotykają też importu z Europy, m.in. padła zapowiedź dotycząca niemieckich aut, co nie pozostaje bez związku z konfliktem między Trumpem a reszta przywódców najbogatszych państw, do jakiego doszło na ostatnim szczycie G7. Trump podpisał też zgodę na kolejne sankcje wobec Rosji i Korei Płn., czyli kraje, porozumienia z którymi sam do niedawna poszukiwał. Cios handlowy wymierzony w Turcję również padł niedługo po tym jak prezydent USA chwalił Erdogana jako “silnego przywódcę”.

Wrogie decyzje gospodarcze względem Ankary Trump podjął na tle konfliktu dyplomatycznego o amerykańskiego pastora Andrew Craiga Brunsona, który jest przetrzymywany w Turcji w areszcie domowym. Waszyngton wezwał tureckie władze do uwolnienia zarówno jego jak i wszystkich “niesprawiedliwie zatrzymanych obywateli amerykańskich”. Mowa o osobach więzionych przez Erdogana za podejrzenie współpracy z jego głównym wrogiem politycznym na uchodźstwie Fethullahem Gullenem, którego oskarża o zorganizowanie zamachu stanu w Ankarze w 2016 r. Zatrzymani Amerykanie podejrzewani są też o wspieranie “kurdyjskich separatystów”.

W wyniku podwyższenia ceł na turecki eksport załamał się kurs liry – tureckiej waluty. Niewykluczone, że w obecnej sytuacji Turcja zacieśni współpracę z Rosję. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ujawnił, że jego kraj od kilku lat rozmawia z Erdoganem o możliwości prowadzenia wymiany handlowej w walutach krajowych, z pominięciem dolara. Podobne rozwiązanie Rosja rozważa zastosowanie podobnego rozwiązania w handlu z Iranem. Ławrow wyraził opinię, że sankcje nakładane na kolejne kraje przez Donalda Trumpa są próbą zdobycia przez USA dominacji handlowej agresywnymi metodami i wymuszenia jednostronnych korzyści. Zdaniem ministra może być to niezgodne z międzynarodowym prawem handlowym ustanowionym m.in. rezolucjami ONZ. Rozliczenia w walutach krajowych mają być składnikiem przeciwdziałania wrogim decyzjom USA.

“Dolar będzie coraz bardziej tracił na znaczeniu” – uznał szef rosyjskiej dyplomacji.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
armagedon
Użytkownik
armagedon

Ciekaw jestem czy USA nałożyły sankcje na na Japonię przed II wojną światową ?

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Ja nie dziwię sie prezydentowi Turcji… Wszak wie, że jego kraj usa jest potrzebny dla bazy wojskowej, z której mozna bedzie atakowac Rosje, i ewentualnie Iran.
Erdoganowi bliżej jest do Putina, ten sam rodzaj sprawowania władzy, częściowo wspólne interesy. i co ważne Rosja nie dyktuje im, co maja robić, a czego nie. Ponieważ Turcja nie jest bliskim “przyjacielem” Arabii, oraz Izrale, w razie konfliktu z tymi krajami, może liczyć tylko na wsparcie…. rosji i iranu..