Wojewoda przywraca ulicę „Łupaszki”

Opublikowano: 26.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1629

Dla mniejszości litewskiej i białoruskiej oraz dla polskich wyznawców prawosławia major „Łupaszka” nie jest żadnym bohaterem. Tak samo jak dla tych, którzy nie poddają się prawicowej czarno-białej narracji dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego. Ale bohaterem jest dla PiS – i dlatego odzyskał ulicę w Białymstoku.

Nazwę ulicy na białostockich Skorupach nadano w poprzedniej kadencji samorządu, gdy nieznaczną przewagę w radzie miejskiej stolicy Podlasia miał PiS. Co i rusz było o niej głośno w mediach: na tabliczkach z nazwą pojawiała się czerwona farba i napisy „Morderca”. W kadencji bieżącej, gdy największy klub ma Koalicja Obywatelska, jej przedstawiciele przegłosowali zmianę kontrowersyjnej nazwy na zupełnie neutralną Podlaską. Wywołało to prawdziwą wściekłość w prawicowych mediach i w prawicowych sektorach mediów społecznościowych. Wybrzmiała tam kompletnie absurdalna narracja o „triumfie UB”, powrocie stalinowskich praktyk, a Adriana Zandberga, który wyraził zadowolenie z powodu decyzji białostockich radnych, porównano do funkcjonariusza NKWD.

Dziś prawica ma znowu powody do satysfakcji. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał rozporządzenie nadzorcze, w którym znowu czyni „Łupaszkę” patronem ulicy na Skorupach. Swoją decyzję uzasadnia w pierwszej kolejności błędem proceduralnym, jaki miała popełnić rada. „Z podjętej uchwały wynika, że ulicy nadano nazwę „Podlaska”, tymczasem uzasadnienie do projektu przekazanego radnym dotyczy nadania nazwy „100 lecia Praw Kobiet”, co oznacza, że uchwała została podjęta bez uzasadnienia” – manewruje Paszkowski w swoim uzasadnieniu. Na stronie białostockiej rady miejskiej, w archiwalnym porządku obrad z 28 października, znaleźć można i pierwotną propozycję zmiany nazwy, i poprawkę do niej (rezygnację z nazwy „100-lecia Praw Kobiet”). Najprawdopodobniej więc właśnie sąd administracyjny rozstrzygnie, czy zarzuty wojewody mają podstawy.

Dalej wojewoda bardziej bezpośredni: twierdzi mianowicie, że obciążające oddziały „Łupaszki” zbrodnie w Dubinkach i Potoce w rzeczywistości zostały popełnione bez wiedzy i zgody majora. Tu pomocą ma służyć stanowisko IPN i w oparciu o jego wnioski wojewoda twierdzi, że chociaż Zygmunt Szendzielarz polecił spacyfikować litewską wieś Dubinki, to nie odpowiada za zamordowanie 27 jej mieszkańców. W Potoce natomiast z rąk jego żołnierzy zginąć mieli tylko komuniści, których, jak sugeruje cała prawicowa polityka historyczna, zabijać można bez konsekwencji. To, że w podpalonych zabudowaniach zginęła trójka dzieci, to również tylko nieszczęśliwy przypadek.

Radni Forum Mniejszości Podlasia zapowiadają, że nie zrezygnują ze zmiany nazwy fatalnie kojarzącej się ulicy. Sprawa ma trafić do sądu. Warto w tym miejscu wbrew prawicowej histerii zauważyć, że w Białymstoku istnieje Rondo Żołnierzy Wyklętych i nikt nie sugeruje, by je zlikwidować. Przedstawiciele mniejszości i ich liberalni oraz lewicowi sojusznicy domagają się jedynie, by nie czcić ostentacyjnie człowieka, którego oddział ma takie „wyczyny” na szlaku bojowym. Prawica będzie jednak forsować swoje wbrew wszystkiemu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Zdjęcie: Grzegorz Janoszka
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 26.11.2019 14:56

    Jak ludzie nie mają prawdziwych problemów to się zajmują głupotami. A jak mają prawdziwe, to władza dopilnuje, żeby zajęli się głupotami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.